Postoji nekoliko načina za mjerenje brzine kod automobila, a sve se svodi na okretanje točkova
Kod starijih modela automobila, senzor je bio na diferencijalu, jer je godinama taj način smatran za najpouzdaniji za mjerenje brzine. Diferencijal može biti samo sajlom povezan sa brzinometrom.
Kod modernih automobila, brzine se optički mjere putem senzora iz ABS sistema i mjeri se putem okretanja točkova, zbog toga je obim točka veoma važan.
Što je spoljašnji obim gume veći, točak će jednim punim obrtajem da pređe veći put. Ako je obim točka 1 metar – kada se jednom okrene, preći će put od jednog metra. Obim 2 metra – jednim okretanjem preći će 2 metra.
Brzinomjer je kalibrisan prema tom obimu. Yato, kada sistem registruje da se točak u vožnji okrenuo 100 puta, uzeće njegov obim i pomnožiti ga sa 100. Uzmimo kao primjer gumu dimenzija 195/65 R15. Ona ima obim od oko 2 metra.
Kada se taj točak tokom vožnje okrene 100 puta, to znači da je prešao 200 metara. Zatim nas interesuje za koje vrijeme je prešao tih 200 metara. Ako ih je prešao za 10 sekundi, to znači da se kretao brzinom od 20 metara u sekundi ili 72 km/h.
Brzinomjeri na automobilima nas “varaju” i to legalno
Vjerojatno i sami znate da brzinomjeri na automobilima nisu najprecizniji uređaji na svijetu. Više je razloga za to, a jedan od važnijih je da se brzina vozila mjeri brzinom okretanja točkova.
Gume su nerijetko različitih dimenzija, mijenjate ih, troše se i njihov dijametar nije uvijek isti.
Zbog toga proizvođači programiraju margine greške, ali one uvijek moraju biti takve da brzinomjer pokazuje višu vrijednost od one stvarne.
Na primjer, vozite 70 km/h, a brzinomjer pokazuje 75 km/h.
Nikada neće pokazivati 68 ili 65 km/h. Tako se proizvođači automobila štite od potencijalnih tužbi nakon nesreća, ali postoji i propis koji sve reguliše.
Ujedinjene nacije – Ekonomska komisija za Evropu (UNECE) propisali su da brzinomjeri na testiranjima automobila maksimalno pokazuju 10% + 4 km/h veću brzinu od stvarne.
To konkretno znači da na testiranjima mogu pokazivati maksimalno 92 km/h, a automobil zaista vozi 80 km/h.
Sve iznad 92 km/h nije dozvoljeno.
Nakon što je vozilo sertifikovano, u realnim uslovima na putu primjenjuje se novo pravilo – 10% + 6 km/h za automobile, autobuse, kamione i druga privredna vozila te 10% + 8 km/h za motocikle i vozila na tri točka koja su brža od 50 km/h.
Jedno istraživanje bavilo se greškama na brzinomjerima automobila pa spomenimo primjer: uređaji na Daciji Duster dCi, Mazdi MX-5 2,0, BMW-u 330i M Sport, Škodi Kodiaq 2,0 TDI i Seat Aroni 1,0 TSI pokazivali su pri 80 km/h vrijednost od 83 km/h.
(IT mixer)