Stručnjaci za sajber bezbjednost iz Satori Threat Intelligence otkrili su uznemirujuću mrežnu prevaru poznatu kao Phish ‘n’ Ships, koja je prevarila stotine hiljada potrošača preusmjeravanjem s legitimnih online prodavnica na lažne internet prodavnice. Ove lažne stranice obećavaju teško dostupne proizvode, ali na kraju ne isporučuju ništa.

 

Kako funkcioniše prevara Phish ‘n’ Ships

 

Prevaranti koriste zlonamjerni kod za kreiranje lažnih proizvoda na raznim platformama za e-trgovinu. Dodavanjem specifičnih metapodataka, ovi oglasi se rangiraju više u rezultatima pretrage, privlačeći nesumnjive kupce. Kada žrtve kliknu na ove obmanjujuće linkove, preusmjeravaju se na lažne stranice pod kontrolom sajber kriminalaca. Tamo se prikupljaju informacije o kreditnim karticama pod pretpostavkom da se završava kupovina, dok zapravo naručeni proizvodi nikada ne stižu na adresu žrtava.

 

Uticaj prevare

 

Istraživači iz Satori Threat Intelligence-a izjavili su da je prevara Phish ‘n’ Ships inficirala više od 1.000 web sajtova i kreirala 121 lažnu online prodavnicu koja je imala za cilj prevaru potrošača. Finansijski uticaj ove operacije je ogroman, sa procjenama štete od desetina miliona dolara tokom posljednjih pet godina i stotinama hiljada prevarenih žrtava.

 

Prekid operacije prevare

 

Srećom, istraživači su uspjeli da značajno prekinu ovu prevarantsku šemu obavještavanjem procesa plaćanja i zakonskih organa. Međutim, uprkos ovim intervencijama, operacija Phish ‘n’ Ships ostaje aktivna prijetnja. Stručnjaci upozoravaju da su prevaranti vjerovatno primorani da se prilagođavaju i traže nove metode za nastavak svojih obmanjivačkih aktivnosti.

 

Slične prevare na koje treba obratiti pažnju

 

Upozorenja o ovakvim mrežnim prevarama postoje već godinama. Ranije ove godine, njemačka firma za sajber bezbjednost Security Research Labs GmbH izvijestila je o sličnoj velikoj operaciji pod nazivom BogusBazaar, koja dijeli nekoliko karakteristika sa šemom Phish ‘n’ Ships. Obe operacije imaju svoje korjene u Kini, što ukazuje na to da je zemlja glavni centar za mrežni kriminal.

 

Ciljani proizvodi u prevari

 

Zanimljivo je da su mnoge prevarene kupce tražile specifične proizvode, često s ograničenom dostupnošću. Na primjer, jedan lažni web sajt oglašavao je rukavice za pečenje dizajnirane da izgledaju poput ikonične Nintendo Power Glove iz 1980-ih po cijeni od oko 60 dolara. Ovo ilustruje do kojih granica prevaranti idu kako bi iskoristili potražnju potrošača za rijetkim proizvodima.

 

Budite oprezni protiv mrežnih prevara

 

Kako online kupovina nastavlja da raste, ključno je da potrošači ostanu oprezni prema prevarama poput Phish ‘n’ Ships. Uvijek provjeravajte legitimnost sajtova prije nego što izvršite kupovinu, i budite oprezni kada klikćete na oglase proizvoda koji izgledaju sumnjivo ili su suviše dobri da bi bili istiniti. Održavanjem informisanosti i svjesnosti, možete pomoći da se zaštitite od pada u zamku ovih raširenih mrežnih prevara.