Ako zakon bude prihvaćen, društvene bi mreže mogle biti kažnjene sa 250 hiljada dolara po danu ako blokiraju ili izbace političara koji se kandiduje za dužnost na državnom nivou

 

Florida bi mogla da postane prva američka savezna država koja bi zakonom zabranila društvenim mrežama da blokiraju profile političara na svojim platformama.

Kako stoji u prijedlogu zakona koji je prošao lokalni nivo i trenutno je na putu prema kancelariji guvernera, društvenim bi se mrežama zabranilo da blokiraju i izbacuju političara, kao što se to dogodilo bivšem američkom predsjedniku Donaldu Trampu na Facebook-u i Twitter-u.

Ogluše li se društvene mreže o tu zabranu, mogle bi biti kažnjene s 250 hiljada dolara po danu ako se radi o političaru koji se kandiduje za savezni položaj. Kazna bi bila 25 hiljada po danu ako se radi o kandidatu za neki drugi politički položaj.

Zagovornici ovog zakona ističu da žele spriječiti društvene mreže da cenzurišu političare s čijim se stajalištima ne slažu. Ističu da društvene mreže (i kompanije koje stoje iza njih) jednostavno imaju „snagu da kontrolišu slobodu govora“.

„Velike tehhnološke kompanije moraju snositi odgovornost, ne mogu biti ostavljene bez nadzora. Postaju prevelike i zaista problematične, a to je onda i problem Prvog amandmana“, istakao je predstavnik republikanaca Blaise Ingoglia za Tampa Bay Times.

Ali, kritičari naglašavaju da bi se ovim zakonom onemogućila borba protiv opasnog sadržaja i lažnih informacija. Lobistička kompanija NetChoice, s druge strane naglašava da je floridski zakon neustavan.

Prijedlog zakona napušta konzervativne vrijednosti, krši Prvi amandman i prisilio bi internet stranice da pruže prostor za antisemitski, rasistički i sadržaj prepun mržnje, ističu iz NetChoicea.

Uprkos svim prigovorima, sve je izglednije da bi floridski prijedlog zaista mogao postati i zakon. Naime, u guvernerovoj kancelariji, koji ima moć da pretvori prijedlog u zakon, sjedi republikanac i poznati Trampov saveznik, Ron DeSantis.

Pitanje je da li će zakon zaista i krenuti u primjenu. Vjerovatnije je da će prije toga završiti na sudu, gdje će o njegovoj ustavnosti odlučivati sudije.

(Tampa Bay Times)

 

Dopadaju vam se tekstovi na IT-mixer.com? Podržite nas putem društvenih mreža na linkovima ispod. Lajkujte našu stranicu na Facebooku, budite informisani u svakom momentu.