Cilj projekta „Srbija inovira“ je stvaranje povoljnog okruženja za inovacije

 

Visokotehnološka poljoprivredna proizvodnja, vještačka inteligencija i gejming industrija tri su domena od osam mapiranih kao potencijalno najperspektivnijih za ekonomski iskorak u privredi Srbije, saopšteno je na danas održanom predstavljanju projekta „Srbija inovira“.

Ta tri domena dobila su prednost kroz anketu među prisutnima na promociji ovog projekta, a na listi mapiranih su i blokčejn tehnologija, rješenja za pametna okruženja, eko-pametni energetski izvori, napredni materijali i napredni procesi proizvodnje i biotehnologija.

Rukovodilac projekta Aleksandra Popović istakla je da će istraživanje trajati do jeseni kada će biti odlučeno koja četiri domena će biti testirana u stvarnom okruženju kroz četiri pojedinačna superklaster pilot projekta.

„Tada ćemo pozvati širu javnost da se uključi. Testiranje će nam pokazati koji je to domen koji ima najveće šanse da napravi ekonomski iskorak u našoj privredi i time postane prvi srpski superklaster“, rekla je ona.

Programska direktorka Centra za istraživanje javnih politika Branka Anđelković ocijenila je da ostaje još dosta posla jer će biti sprovedeno 100 intervjua i anketa sa 1.000-1.500 ispitanika i do jeseni će biti izabrane najperspektivnije oblasti, prenio je Tanjug.

 

Krajnje je vrijeme da srpski inovatori ovog vijeka postanu poznati

 

Projekat „Srbija inovira“ čiji je cilj stvaranje povoljnog okruženja za inovacije predstavili su ICT Hub i Američka agencija za međunarodni razvoj (USAID) a partner je pored Centra za istraživanje javnih politika i WM Equiti partners, navodi se u saopštenju.

VD direktorka misije USAID-a u Srbiji Šenli Pinčoti rekla je da je sada krajnje vrijeme da srpski inovatori ovog vijeka postanu poznati.

Kao lokalne uspješne priče u digitalnoj sferi navela je Nordeus, Seven Bridges Genomics, CarGo i Strawberry Energy.

„Uspjesi ovih kompanija potvrđuju da definitivno postoji potencijal. Međutim, Srbiji je potrebno više. Srbiji naročito treba češće zajedničko angažovanje inovativnih startapova i tradicionalne privrede“, rekla je Šenli Pinčoti.

Generalni direktor ICT Huba-a Kosta Andrić ocijenio je da su se posljednjih godina pojavili mnogi elementi inovativnog ekosistema, na stotine startapova, hubova, inkubatora, akceleratora.

Dodao je da sve više kompanija prepoznaje važnost inovacija, i počinje da sarađuje u razvijanju digitalne strategije i podsticanju preduzetništva.

„Imamo i velike zakonodavne promene kojima se pruža podrška inovacijama i uslugama e-trgovine u Srbiji. Ono što nam sada treba je hrabra i konkretna strategija, zasnovana na globalno dokazanim konceptima i specifičnim potencijalima koje znamo da imamo“, rekao je on.

Dodao je da je ključno da se pažljivo identifikuju specifične oblasti u okviru kojih će biti povezani pojedinačni igrači koji će dobiti neophodnu tehničku, institucionalnu i finansijsku podršku.

Aktivnosti projekta „Srbija inovira“ trajaće četiri i po godine. Tokom projekta radiće se na kreiranju okruženja koje je pogodno za inovacije čime će se ubrzati razvoj i uvođenje novih ekonomskih modela.

(Sputnik news)

 

Dopadaju vam se tekstovi na IT-mixer.com? Podržite nas putem društvenih mreža na linkovima ispod. Lajkujte našu stranicu na Facebooku, budite informisani u svakom momentu.