Prva komercijalna baterija na svijetu koja koristi pesak kao medijum za skladištenje energije puštena je u rad u Finskoj

 

Kompanija Polar Night Energy pokrenula je prvu komercijalnu fabriku baterija koja koristi pijesak za skladištenje toplotne energije na zapadu Finske, nekoliko sati vožnje od Helsinkija.

Ovaj sistem za skladištenje toplotne energije zasnovan je na velikom, izolovanom čeličnom rezervoaru, širine 4 metra i visine 7 metara, koji je napunjen običnim starim pijeskom. Kada se pijesak zagrije, pomoću jednostavnog izmjenjivača toplote ukopanog u njegovu sredinu, uređaj će da uskladišti impresivnih 8 megavat sati energije, pri nominalnoj snazi od 100 kW, sa pijeskom zagrijanim na približno 500-600 stepeni Celzijusa. Princip rada sistema možete vidjeti u videu.

Kada je potrebno, energija se ponovo oslobađa kao toplota na isti način. Sistem koristi ovu uskladištenu toplotu, kombinovanu sa viškom toplote sa sopstvenih servera podataka, za napajanje lokalnog sistema daljinskog grijanja, koji koristi vodu iz cijevi za prenos toplote. Ona se može koristiti za grijanje zgrada i bazena, u industrijskim procesima ili u bilo kojoj drugoj situaciji koja zahtjeva toplotu, kao što možete vidjeti u videu.

„Zaista je lako pretvoriti električnu energiju u toplotu“, kaže tehnički direktor Polar Night Energy Markku Ilonen. „Ali vraćajući se sa toplote na električnu energiju, tu su vam potrebne turbine i složenije stvari. Sve dok koristimo toplotu samo kao toplotu, ostaje zaista jednostavno.“

 

Efikasnost sistema 99 posto

 

Kompanija navodi da sistem ima faktor efikasnosti do 99 odsto, mogućnost skladištenja toplote uz minimalne gubitke mjesecima i životni vijek decenijama.

Takođe kažu da ne koriste nikakav poseban pijesak, jer je jedino važno da je suv i da nema zapaljivih materija, pa kažu da ga vide kao idealan medijum za skladištenje sa super niskim ili čak nultim troškovima.

Cijeli sistem je toliko jednostavan i jeftin da Polar Night Energy tvrdi da su troškovi instalacije manji od 10 evra po kilovat satu, a radi sam potpuno automatizovan, bez upotrebe potrošnog materijala i uz minimalne troškove.

Iz kompanije tvrde da se lako može podesiti na sisteme za skladištenje energije od oko 20 gigavat-časova koji proizvode stotine megavata nominalne snage, sa pijeskom zagrijanim na 1000°C u određenim dizajnima. Od napuštenih rudarskih okana moguće je napraviti velika podzemna skladišta ako su pravilno oblikovana i nema potrebe za posudama visokog pritiska, dok je najveći trošak cjevovodni sistem.

(Vidi)

 

Dopada vam se  IT-mixer? Podržite nas putem društvenih mreža na linkovima ispod. Lajkujte našu stranicu na Facebooku, budite informisani u svakom momentu.