Naučnici Univerziteta u Sussexu razvili su novu metodu kojom su omogućili desktop PC računarima da zamijene superračunare koji koštaju preko deset miliona dolara
Dr. James Knight i profesor Thomas Nowotny iz Škole inženjerstva i informatike na Univerzitetu Sussex koristili su standardni desktop PC računar koje su opremili moćnim Nvidijinim Titan V grafičkim karticama, kako bi mu omogućili izvođenje simulacije modela mozgova životinja, za što se obično koriste skupi superračunari.
Naučnici vjeruju da će njihova inovacija koju detaljno opisuju u radu objavljenom u časopisu Nature Computational Science, omogućiti mnogim istraživačima širom svijeta provođenje simulacija mozga na velikoj skali, uključujući i istraživanja neuroloških poremećaja.
Njihovo obični desktop PC računar opremljen Nvidijinom Titan V grafičkom karticom koja se prodaje po cijeni od nekih 2.999 dolara. Ona je u stanju je da otkloni potrebu za višemilionskim superračunarnim sistemima, dok simulacije istovremeno troše 10 puta manje energije.
Proceduralna povezanost
Eksperiment koji su proveli uključuje simulaciju miliona neurona, kao i milijarde veza između tih neurona. Metoda koju nazivaju „proceduralna povezanost“ koristi veliku količinu računarske snage koja je dostupna na GPU-u kako bi „proceduralno“ generisala povezanost i sinaptičke težine „u pokretu“ dok se okidači (neuroni) aktiviraju – uklanjajući potrebu za skladištenjem podataka o povezanosti u memoriju.
Inicijalizacija modela istraživača trajala je šest minuta. Simulacija svake biološke sekunde trajala je 7,7 minuta u osnovnom načinu rada i 8,4 minuta u mirovanju. To je donijelo do 35% manje vremena u odnosu na simulacije superračunara.
Profesor Nowotny, profesor informatike sa Sveučilišta Sussex, rekao je: „Simulacije modela neuronskih mreža na velikoj skali važan su alat za poboljšanje našeg razumijevanja dinamike i funkcija mozga. Međutim, čak i za simulacije dijelova mozga malih sisavaca poput miševa potrebno je simulirati ogroman broj sinaptičkih veza. To znači da simulacije zahtijevaju nekoliko terabajta podataka, šta je nerealan zahtjev za memorijom jednog desktop računara.“
Nowotny je naglasio: „Ovo istraživanje je veliki iskorak za računarsku neuronauku i istraživače vještačke inteligencije koji sada mogu da simuliraju moždane krugove na svojim lokalnim radnim stanicama. Takođe omogućuje ljudima izvan akademske zajednice da svoje gejming računare pretvore u superračunar i pokreću velike neuronske mreže.“