Raketa kompanije SpaceX (Spejs Iks) poletjela je iz američke države Floride u svemir, u kojoj su bila četiri putnika. Jedan milijarder i još troje putnika koje je on odabrao da mu se priključe u prvom potpuno civilnom timu poletjeli su u Zemljinu orbitu.

Kvartet amatera astranauta vodio je američki osnivač i izvršni direktor kompanije „Shift4 Payments“, Džared Ajzakmen, a raketa je poletjela malo prije zalaska sunca u Svemirskom centru „Kenedi“ u Kejp Kanaveralu na Floridi u srijedu uveče, prenio je Rojters.

Direktan prenos na sajtu SpaceX-a prikazao je Ajzakmena (38) i njegove članove tima – Šijan Proktor (51), Hejli Arseno (29) i Kris Semborski (42), kako su sjedili u maloj kabini kapsule kompanije SpaceX.

Ekipa amatera astronauta
Ekipa amatera astronauta

 

Trodnevna svemirska avantura

 

Let, na kojem nije bilo profesionalnih astronauta, trebalo bi da traje tri dana, nakon čega će se putnici spustiti u Atlantik, saopštili su zvaničnici misije.

Ovo je bio debi kompanije Ilona Maska u promociji svemirskog turizma istovremeno i jedan korak ispred konkurencije, koja takođe nudi vožnje na raketama za mušterije koje su spremne da plate čitavo bogatstvo kako bi osjetili uzbuđenje, dodaje britanska novinska agencija.

Ajzakmen je platio nepoznatu sumu novca kako bi se otisnuo u svemir sa još tri člana posade. Magazin „Tajm“ je ocijenio da su karte za ovaj let, za sva četiri putnika, koštale 200 miliona dolara.

Misiju nazvanu Inspiration4 (Inspiracija 4) inicirao je Ajzakmen kako bi se podigla svijest o pomoći bolnici dječjoj Sent Džud, što je vodeći pedijatrijski centar za borbu protiv kancera u Memfisu, u državi Tenesi.

Inspiration4 ide na 585 KM visine - dalje od Međunarodne svemirske stanice i svemirskog teleskopa Habl

Inspiration4 će dostići visinu od 575 kilometara iznad Zemlje, što je više od Međunarodne svemirske stanice ili svemirskog teleskopa Habl i najdalja destinacija na koju je čovjek otišao još od leta Apolo na Mjesec 1972. godine, saopštio je Speks Iks.

Na toj visini, raketa „Crew Dragon“ će obići Zemlju svakih 90 minuta brzinom od 27.360 kilometara na čas.

(Tanjug)

 

Dopadaju vam se tekstovi na IT-mixer.com? Podržite nas putem društvenih mreža na linkovima ispod. Lajkujte našu stranicu na Facebooku, budite informisani u svakom momentu.