Naučnici sa ruskog Dalekoistočnog federalnog univerziteta (DVFU) i Univerziteta Kjoto u Japanu rade na projektu spin-orbitroničke laboratorije koja će omogućiti razvoj naučnih i tehnoloških elektronskih uređaja nove generacije, saopštili su predstavnici univerziteta

 

Spin-orbitronika je tehnologija koja je počela da se razvija prije nešto više od deset godina. Nastala je posle dodjele Nobelove nagrade za otkriće gigantskog magnetno-otpornog efekta, kvantno-mehaničke pojave u tankim metalnim filmovima, koji se sastoji od naizmjeničnih feromagnetnih i provodnih nemagnetnih slojeva, izveštava DVFU.

„Na Dalekoistočnom federalnom univerzitetu će biti otvoren međunarodni centar za interdisciplinarna istraživanja. U centru će vodeći ruski i inostrani eksperti razviti naučne i tehnološke osnove nove generacije pametne elektronike (spintronika i spin-orbitronika) za visoke performanse energetski efikasno računarstvo i telekomunikacije. Tamo će se razvijati eksperimentalna naučna proizvodnja, uvoditi razvoj u ruske kompanije i obučavati nove generacije visokokvalifikovanih naučnika“, navodi se u saopštenju.

Rukovodilac laboratorije je profesor sa Kjotskog univerziteta Teuro Ono, koji se bavi problematikom magnetnih nanomaterijala od početka 90-ih godina 20. veka.

Prema riječima naučnika, razvijena rješenja će obogatiti nauku novim otkrićima i znanjima, omogućiće da se za dva nivoa snizi potrošnja energije računarske opreme i da se za tri nivoa povećaju njene performanse, što ispunjava zahtjeve budućih sistema za obradu velikih podataka i vještačke inteligencije.

Prorektor DVFU za nauku, koordinator i izvršni direktor Aleksandar Samardak je uvjeren, da „zajednički projekti garantuju ne samo rad na globalnim naučnim problemima, već i mogućnost da se obuči nova generacija mladih naučnika“.

„Planiramo da u laboratoriji realizujemo cjelokupan tehnološki proces: od naučno-istraživačkog rada u oblasti spintronike i spin-orbitronike do ispitivanja i pilot proizvodnje eksperimentalnih uzoraka memorije i logičkih elemenata za novu generaciju elektronike. Naši susjedi kao što su Kina, Južna Koreja i Tajvan, a ujedno i veliki proizvođači elektronike, su zainteresovani za postojeće procese i spremni su da sarađuju u brojnim perspektivnim pravcima“, rekao je Samardak.

(Sputnik news)

 

Dopadaju vam se tekstovi na IT-mixer.com? Podržite nas putem društvenih mreža na linkovima ispod. Lajkujte našu stranicu na Facebooku, budite informisani u svakom momentu.