Kina razmatra izgradnju nuklearne elektrane na Mjesecu kako bi obezbijedila energiju za Međunarodnu lunarnu istraživačku stanicu (ILRS) — ambiciozni zajednički projekat s Rusijom.

Ovu informaciju otkrio je Pei Žaoju, glavni inženjer kineske misije Chang’e-8, tokom nedavne prezentacije međunarodnim zvaničnicima. Prema njegovim riječima, nuklearna elektrana je glavni kandidat za napajanje buduće lunarne baze, iako se razmatraju i alternativna rješenja poput solarnih panela i infrastrukturnih sistema za distribuciju toplote i električne energije.

 

Ključna misija: Chang’e-8

 

Zakazana za 2028. godinu, misija Chang’e-8 predstavlja prekretnicu u kineskom svemirskom programu. Njena uloga biće da ispita Mjesečeve resurse, teren i tehničke uslove za izgradnju stalne baze, što je priprema za slanje kineskih astronauta na Mjesec do 2030. godine.

Plan je podijeljen u dvije faze:

  • Prva faza: Slanje robota, rovera i modula koji će vršiti istraživanja na Mjesecu.

  • Druga faza (2030. godina): Slanje astronauta u svemirskim brodovima Mengzhou i Lanyue, čime će početi konkretne pripreme za ljudsku kolonizaciju.

 

Saradnja s Rusijom

 

Kina i Rusija najavile su saradnju na izgradnji nuklearnog reaktora na Mjesecu do 2035. godine. Roskosmos je ovu informaciju objavio još 2024. godine, čime je potvrđena ozbiljna posvećenost obje zemlje dugoročnom istraživanju i razvoju lunarne infrastrukture.

Zanimljivo je da je ideja o nuklearnoj elektrani već predstavljena međunarodnim partnerima iz 17 zemalja i više organizacija, što pokazuje da Peking aktivno promoviše ovu opciju, iako ona još nije zvanično formalizovana.

 

Trka za Mjesec

 

Kineski planovi vremenski se poklapaju s američkim programom Artemis, kojim NASA planira da vrati astronaute na Mjesec već u decembru 2025. godine. Dok SAD cilja brzo uspostavljanje stalne baze, Kina svoj projekat pažljivo gradi korak po korak, s ciljem izgradnje osnovnog modela ILRS-a do 2035. godine.

Vu Veiren, vodeći dizajner kineskog lunarnog programa, istakao je da je energetsko napajanje ključno za funkcionisanje stanice, uz napomenu da Rusija ima prednost u nuklearnoj tehnologiji, posebno kada je riječ o primjeni u svemiru.

„Nadam se da ćemo ovaj put zaista uspjeti da pošaljemo nuklearni reaktor na Mjesec“, izjavio je Vu za Reuters.

 

Globalna vizija

 

Kroz projekat „555“, Kina planira da uključi 50 zemalja, 500 naučnih institucija i 5.000 istraživača iz cijelog svijeta u razvoj ILRS-a, čime Mjesec postaje središte međunarodne naučne saradnje.

Sa ovakvim inicijativama, jasno je da svijet ulazi u novu eru istraživanja Mjeseca, gdje će Kina i Rusija igrati ključne uloge u oblikovanju budućnosti svemirskih misija.

(Izvor: biznis.rs)