U streljačkom centru parka „Patriot“ u Podmoskovlju održana je obuka vojnih obavještajaca, a tom prilikom su testirani mete-roboti, najsavremeniji sistem sa vještačkom inteligencijom koji simulira mete, prenosi televizija „Zvezda“

 

Vojnici su prvo gađali standardne i nepokretne mete na udaljenosti od 150, 300 i 350 metara iz ležećeg položaja i klečeći,  a zatim su se neočekivano pojavile sasvim drugačije mete – roboti koje se kreću na gusjenicama. Proizvođači su ozbiljno pristupili dizajnu samih meta koje predstavljaju lutku sa lažnim automatom.

Mete-roboti su proizvod jedne od kompanija za razvoj visokotehnoloških sistema. Za sada je riječ o prototipima koji čak nemaju ni ime. Proizvod se zvanično naziva „autonomna meta sa algoritmima vještačke inteligencije“. U parku „Patriot“ održano je prvo testiranje robota.

Glavna karakteristika sistema je upotreba elemenata vještačke inteligencije. Na primjer, robot može iskoristiti bilo kakva uzvišenja na terenu da se zaštiti od pucnjave. Čak i na potpuno ravnom terenu on traži neki zaklon.

 

Samostalna analiza situacije na poligonu

 

Iako na prvi pogled deluje prosto, ove mete predstavljaju veoma komplikovane inženjerske sisteme. Pomoću složenih mehanizama za orijentaciju u prostoru, laserskih senzora, sistema za navigaciju uspjeli su da naprave robota koji samostalno može da analizira situaciju na poligonu i da djeluje u organizovanoj grupi takvih mašina.

„Oni mogu biti poput savezničkih trupa – mogu se kretati sa našim vojnicima, ili poput vojske protivnika mogu realizovati različite scenarije, na primjer opkoliti našu vojsku ili organizovati zasjedu“, rekao je glavni inženjer, programer kompanije-proizvođača robotizovanih meta Pavel Ikomasov.

U streljačkom centru se na ekranu operatera pojavljuju sve informacije o pogođenim metama. Pritom, ukoliko „rana“ nije smrtonosna, robot nastavlja napad.

meta-robot
meta-robot

Glavna uprava za borbenu obuku Oružanih snaga Rusije je zainteresovana za mete-robote. U budućnosti se grupe koje čine desetine ovih robota mogu koristiti za simulaciju borbenih uslova.

Izuzetno je važno to što tako samostalni, pokretni ciljevi ne dozvoljavaju vojnicima da se naviknu na poznato okruženje sa raspoređenim metama.

Prema riječima obaveštajaca, zahvaljujući ovim robotima situacija na terenu se ne može predvidjeti, jer vojnici ne znaju kuda će se robot kretati.

(TV Zvezda)

 

Dopadaju vam se tekstovi na IT-mixer.com? Podržite nas putem društvenih mreža na linkovima ispod. Lajkujte našu stranicu na Facebooku, budite informisani u svakom momentu.