Boingov Intelsat 33e komunikacioni satelit neočekivano se raspao u orbiti, stvorivši najmanje 20 komada svemirskog otpada. Satelit, koji je pružao usluge širokopojasne komunikacije za područja širom Evrope, Afrike i Azije, bio je u geostacionarnoj orbiti iznad Indijskog okeana, sve dok nije prestao s radom 19. oktobra 2024. godine. Operater satelita, Intelsat, potvrdio je potpuni gubitak satelita 21. oktobra 2024. godine, a uzrok raspada satelita još uvijek nije poznat.

Američke svemirske snage (U.S. Space Force) potvrdile su da se Intelsat 33e raspao na najmanje 20 fragmenata otpada, ali trenutno ti fragmenti ne predstavljaju neposrednu prijetnju drugim orbitalnim objektima. Predstavnici Intelsata izjavili su da sarađuju s kompanijom Boing, proizvođačem satelita, i različitim vladinim agencijama kako bi istražili incident. Formiran je Odbor za pregled kvara (Failure Review Board) koji će sprovesti detaljnu analizu i utvrditi uzrok kvara.

Lansiran 2016. godine, Intelsat 33e bio je dio Boingove EpicNG platforme, sistema satelita nove generacije dizajniranog za pružanje naprednih komunikacionih usluga. Međutim, ovo je drugi neuspjeh u okviru platforme, nakon kvara Intelsata 29e, koji je pretrpio probleme nakon moguće kolizije s mikrometeoroidom ili solarnom olujom. Ovi kvarovi skratili su predviđeni 15-godišnji životni vijek ovih satelita, što je izazvalo zabrinutost u vezi s pouzdanošću Boingove EpicNG satelitske platforme.

Raspad Intelsata 33e doprinosi rastućem problemu svemirskog otpada, što predstavlja sve veći izazov za svemirske agencije. Trenutno se prati preko 30.000 velikih komada otpada u orbiti Zemlje, dok mnogi manji, nevidljivi fragmenti predstavljaju dodatni rizik. Predložena su razna rješenja za problem svemirskog otpada, uključujući korišćenje mreža, robota s kandžama i užadi za čišćenje orbite.