Da li je Mars nekada imao vodu? Novo istraživanje dovodi u pitanje podzemne rezerve
Mars je nekada bio bogat vodom, što dokazuju drevne riječne doline, poplavni kanali i minerali koji su nastali u prisustvu tečne vode. Međutim, način na koji je planet izgubio vodu i postao suva, pusta površina kakvu danas vidimo i dalje ostaje misterija. Naučnici raspravljaju o tome da li se velike količine vode još uvijek nalaze zarobljene ispod površine Marsa, ali novo istraživanje osporava ovu teoriju i mijenja naše razumijevanje vodene istorije Crvene planete.
Seizmički podaci izazivaju raspravu o podzemnoj vodi na Marsu
Nedavna studija, objavljena u časopisu Proceedings of the National Academy of Sciences (PNAS), dovodi u pitanje prethodne tvrdnje da je srednji sloj Marsove kore bogat vodom. Brus Džakoski (Bruce Jakosky), viši istraživač na Univerzitetu Kolorado u Bolderu i bivši glavni istraživač NASA-inog MAVEN programa, izrazio je sumnju u rezultate prethodnog istraživanja koje je vodio Von Rajt (Vaughan Wright) sa Instituta za okeanografiju Skrips (Scripps Institution of Oceanography) na Univerzitetu Kalifornija u San Dijegu.
Rajtova studija, zasnovana na podacima NASA-ine misije InSight, sugerisala je da ispucale magmatske stijene duboko ispod površine Marsa mogu sadržavati značajne rezerve vode. Međutim, Džakoski tvrdi da se seizmički podaci mogu tumačiti drugačije. On sugeriše da pore u Marsovoj kori možda nisu ispunjene tečnom vodom, kako se ranije vjerovalo. Iako je moguće da voda ili led postoje u kori, precizno određivanje njihove količine i dalje predstavlja izazov.
Koliko vode se nalazi u Marsovoj kori? Procjene se razlikuju
Prema Rajtovom istraživanju, ako bi se podzemna voda ravnomjerno rasporedila po cijeloj planeti, mogla bi dostići dubinu od 1 do 2 kilometra. Ova procjena zasnivala se na pretpostavci da je većina pora u srednjoj kori ispunjena tečnom vodom. Međutim, Džakoskijeva nova analiza sugeriše da bi te šupljine umjesto toga mogle biti ispunjene čvrstim ledom ili čak ostati prazne, što dramatično mijenja prethodne procjene. Njegovi nalazi pokazuju da bi raspon mogao varirati od nula do 2 kilometra, dodatno povećavajući nesigurnost u vezi sa pravim količinama vode na Marsu.
Buduće misije ključne za rješavanje misterije vode na Marsu
Iako trenutni podaci ne isključuju mogućnost postojanja podzemne vode, oni je takođe ne potvrđuju. Naučnici se slažu da će buduće istraživačke misije na Marsu biti presudne za utvrđivanje da li planeta još uvijek krije značajne količine vode ispod svoje površine. Džakoski naglašava da su potrebna preciznija mjerenja svemirskih letjelica kako bi se tačno odredio sadržaj vode u Marsovoj kori.
Sve dok se ova pitanja ne razriješe, misterija izgubljene vode na Marsu ostaje jedno od najintrigantnijih naučnih izazova u istraživanju svemira.