Opasnosti koje prijete djeci i mladima na internetu su brojne, a osim što djeca nisu svjesna posljedica, često to nisu ni roditelji.
Iako prijetnje postoje na svim platformama, istraga i tužba podignuta na sudu u Novom Meksiku pokazale su da je glavna platforma koju koriste online predatori – Snapchat.
U slučajevima seksualne iznude (sextrortion), predatori traže od mladih da im pošalju svoje eksplicitne fotografije, predstavljajući se kao vršnjaci. Djeca vjeruju da razgovaraju s osobama svojih godina. Nakon što predatori dobiju te fotografije, počinju s ucjenama, zahtijevajući još sličnih slika i snimaka. Problem sa Snapchatom je u tome što poruke često nestaju, pa djeca vjeruju da ih druga strana ne može snimiti, no predatori ipak pronalaze načine za to.
Državni tužilac Raul Tores, čija je kancelarija mjesecima istraživala Snapchat, naveo je da ova platforma, zbog svojih pravila i dizajna, predstavlja idealno mjesto za dijeljenje i distribuciju sadržaja kojim se djeca iskorištavaju.
„Snapchat je pogrešno naveo korisnike da vjeruju kako će fotografije i snimci nestati, ali predatori mogu trajno sačuvati taj sadržaj,“ rekao je Tores, naglasivši da se takve slike i snimci djece često dijele i prodaju na internetu, naročito na dark webu.
U sklopu istrage, odjel za pravosuđe savezne države Novi Meksiko kreirao je lažni profil 14-godišnje djevojčice po imenu Heder na Snapchatu, koja je razmjenjivala poruke s različitim profilima. Neki od tih profila imali su korisnička imena poput „child.rape“ i slična.
Policija je na dark webu pronašla oko 10.000 snimaka i fotografija povezanih sa Snapchatom, koje su bile dio iskorištavanja djece. Pokazalo se da je upravo ova platforma najveći izvor takvog sadržaja na dark web stranicama obuhvaćenim istragom.
Iz kompanije Snap izjavili su da su primili obavijest o tužbi i da je pažljivo proučavaju, te će na nju odgovoriti na sudu. Također, istaknuli su da dijele zabrinutost tužitelja i javnosti u vezi sa sigurnošću mladih na internetu.