NASA je potvrdila da je njena svemirska letjelica, solarna sonda Parker Solar uspješno izdržala svoj najbliži susret sa Suncem, signalizirajući da je letjelica u dobrom stanju i spremna uskoro poslati vrijedne podatke.

Tokom ovog izvanrednog prolaska, letjelica se približila na samo 6,1 milion kilometara od površine Sunca, prolazeći kroz njegovu vanjsku atmosferu poznatu kao korona. Ova neviđena blizina omogućila je prikupljanje revolucionarnih podataka o okruženju blizu jedne zvijezde. Da bi se ovaj podvig bolje razumio, NASA poredi razmjere sa fudbalskim terenom: ako udaljenost od Zemlje do Sunca predstavlja 100 jardi, solarna sonda Parker se približio na samo četiri jarde od Sunca.

Eliptična orbita letjelice donosi najbliže prolaze pored Sunca otprilike svaka tri mjeseca. Planirana su još dva bliska prolaska 2025. godine, 22. marta i 19. juna. Kada letjelica zauzme povoljniju poziciju, počinje slati podatke prikupljene tokom posljednjeg prolaska.

„Podaci koje ćemo primiti pružiće nam svježe uvide o regiji svemira u kojoj čovječanstvo nikada prije nije bilo“, rekao je Džo Vestlejk, direktor NASA-ine Divizije za heliosfernu fiziku. „Ovo je izvanredno dostignuće u razumijevanju našeg Sunca.“

Zahvaljujući svom uspjehu, solarna sonda Parker pomaže naučnicima da otkriju tajne Sunca i njegov dinamični uticaj na Sunčev sistem, otvarajući put za nova otkrića u heliosfernoj fizici.

(IT mixer)