Radeći kao pčele, dronovi koji štampaju 3D zgrade mogli bi da promjene budućnost građevinarstva
Specijalni dronovi (BuilDrones) su u stanju da rade autonomno, kao pčele i grade ili popravljaju kuće, zamjenjujući ljudski rad, a time štede vrijeme, troškove i minimiziraju rizik od povreda na radu.
Tim istraživača sa Imperial College London i Empa, švajcarske savezne laboratorije za nauku o materijalima i tehnologiju, razvio je posebnu vrstu dronova koji koristi metode kolektivne izgradnje i koji je u stanju da gradi i popravlja zgrade. Ovi dronovi (BuilDrones) koriste 3D štampanje tokom leta i inspirisani su načinom na koji pčele i ose rade u rojevima u prirodi. Novi sistem pod nazivom Aerial Additive Manufacturing (Aerial-AM) koristi više dronova i jednom, koji će raditi zajedno u floti iz jednog plana.
Posljednjih godina, aditivna proizvodnja je postala sve popularnija u građevinskom sektoru. Od kada su prve 3D štampane kuće izgrađene prije samo nekoliko godina, broj novih projekata koji uključuju AM tehnologije se stalno povećava. Kako sve više kompanija otkriva prednosti AM, tehnologije takođe brzo napreduju, jer naučnici i inženjeri nastoje da maksimalno iskoriste potencijal tehnologije.
Budućnost je dakle tu, a roboti-dronovi rade baš kao ljudski timovi – oni koji završe svoj dio posla nakon toga nadgledaju ono što rade drugi. Kad polete potpuno su autonomni, a svi testovi su do sada protekli uspješno. Još uvijek nisu napravili cijelu kuću, ali su cementni blokovi koji su pravili po planu napravljeni bez greške.
Ovo je jedan od slučajeva kad bi roboti mogli da zamjene „obične“ radnike, a eksperti ističu da se to pre svega odnosi na gradnju u opasnim uslovima – na primjer na Arktiku ili bilo kojoj drugoj nepristupačnoj sredini, te u kosmosu – na drugim planetama.
BuilDrones i ScanDrones
Novorazvijeni dronovi se sastoje od dva različita tipa letećih robota, BuilDrones i ScanDrones.
BuilDrones deponuje građevinski materijal tokom leta, dok ScanDrones mogu da nadgledaju i mjere izlaz BuilDrones-a i obavještavaju o njihovim sljedećim proizvodnim koracima. Kao što je ranije pomenuto, rad dronova se najbolje može uporediti sa pčelama ili osama koje grade košnicu ili gnijezdo.
Iako dronovi funkcionišu autonomno u letu, nadzire ih ljudski kontrolor koji je u stanju da prati njihove poteze i interveniše ako je potrebno, obezbjeđujući kvalitet gradnje. Pored toga, tehnologija Aerial-AM koristi 3D štampanje i okvir za planiranje putanje, što omogućava dronovi da se prilagode promjenljivoj geometriji strukture kako izgradnja napreduje.
(3dnatives.com)