Srpska gejming industrija zabilježila je značajan uspjeh u 2024. godini, ostvarivši prihod od preko 200 miliona evra, prema podacima Asocijacije industrije video igara Srbije (SGA). Ovaj rast potvrđuje sve jaču poziciju Srbije na globalnom tržištu video igara.
Rastući broj igara i zaposlenih u gejming sektoru Srbije
Kristina Janković Obućina, viša menadžerka za razvoj ekosistema u SGA, predstavila je godišnji izvještaj industrije, naglašavajući napredak u razvoju video igara širom zemlje.
„Trenutno imamo oko 4.500 zaposlenih u gejming industriji Srbije“, izjavila je. „Najveći centri su Beograd, Novi Sad i Niš, dok manji gradovi polako grade svoju prisutnost.“
Proizvodnja video igara u Srbiji značajno je porasla – 44 nove igre su objavljene tokom 2024. godine, dok je 80 novih naslova u razvoju, što je dosad najviši broj.
„To pokazuje da timovi ostvaruju dovoljno prihoda da nastave s razvojem novih projekata i proširuju svoje kapacitete“, dodala je.
Žene sve prisutnije u srpskoj gejming industriji
Izvještaj posebno ističe sve veću ulogu žena u razvoju video igara u Srbiji. One čine oko trećinu ukupno zaposlenih, a također vode trećinu svih timova.
„Ovdje ne govorimo o ženama samo u marketingu ili ljudskim resursima – one zauzimaju ključne tehničke i kreativne pozicije“, istakla je Janković Obućina.
Izazovi za nezavisne gejming studije
Uprkos pozitivnim rezultatima, zabilježen je pad broja nezavisnih (indie) gejming studija u Srbiji.
„To nam govori da im nedostaju finansije, poslovna podrška i kontakti sa stručnjacima iz inostranstva“, objasnila je.
Ovo naglašava potrebu za jačanjem podrške mladim i nezavisnim timovima u industriji.
Globalni trendovi oslikavaju se i u Srbiji
Janković Obućina istakla je da se globalna kretanja u gejming industriji reflektuju i na domaće tržište.
„Nažalost, to uključuje i određeni broj otpuštanja, ali su se pojavile i nove pozicije, naročito za senior developere, koji su trenutno najtraženiji.“
Srbija lider u regionu Zapadnog Balkana
Srpska gejming industrija i dalje prednjači u regionu po svim ključnim pokazateljima: prihodu, broju zaposlenih i broju objavljenih igara.
„Iza Srbije je Hrvatska, a tek potom slijede ostale zemlje regiona“, rekla je Janković Obućina.
Podrška Privredne komore Srbije razvoju sektora
Jelena Jovanović, savjetnica predsjednika Privredne komore Srbije (PKS), naglasila je važnost sistemske podrške gejming i IT sektoru.
„Već nekoliko godina radimo na zakonodavnom okviru i podsticajima. Ako želimo rast ove industrije, moramo usvojiti strategiju poput onih koje imaju razvijene EU zemlje“, rekla je.
Dodala je da je razvoj video igara izrazito interdisciplinaran proces.
„U razvoju igara ne učestvuju samo programeri, već i scenografi, producenti, pa čak i glumci. Programeri dolaze na kraju, a priča je ono što pravi razliku u svjetskim igrama – i naše priče postaju sve kvalitetnije.“
Fokus na mlade talente i globalni uspjeh
Cilj srpske gejming industrije jeste da u proces razvoja uključi što više kreativnih i talentovanih mladih ljudi.
„PKS želi da predstavimo njihove ideje na globalnom tržištu, da bi ih što uspješnije realizovali i plasirali u svijetu“, zaključila je Jovanović.
(Tanjug)