Nije jednostavno odlučiti se za automobil koji će ispuniti naša očekivanja i biti pouzdan dugi niz godina. Mnoge dileme muče kupce polovnih vozila: da li je bolje kupiti mlađi automobil sa više pređenih kilometara ili stariji sa manje kilometara? Matas Buzelis, stručnjak iz kompanije koja prikuplja podatke o automobilima, nudi savjete na ovu temu.

Kupovina polovnih automobila je popularnija od kupovine novih, jer mnogima finansijska situacija ne dozvoljava ulaganje u novo vozilo. Uz to, mnogi kupci preferiraju mlađa polovna vozila kako bi izbjegli veliki gubitak vrijednosti, koji je najizraženiji u prvim godinama korištenja automobila. Međutim, odabir kvalitetnog polovnog automobila može biti izazovan.

Pitanja koja muče kupce su brojna: da li odabrati mlađi automobil s većom kilometražom ili stariji s manjom? Da li dizelske motore treba izbjegavati zbog nadolazećih evropskih propisa ili su oni i dalje isplativi? Buzelis savjetuje da se automobili traže van glavne sezone, jer se tada mogu naći povoljnije ponude. On preporučuje traženje polovnih vozila početkom ljeta ili u drugoj polovini jeseni, dok je septembar vrlo aktivan mjesec.

Buzelis također napominje da je važno obratiti pažnju na stanje automobila, bez obzira na kilometražu. Iako mnogi vozači traže dizelske motore i manuelne mjenjače, starost i kilometraža nisu uvijek presudni faktori. On naglašava da je bitno kako je automobil održavan. Ako postoji jasna i uredna evidencija o servisima, vozilo s većom kilometražom može biti dobra opcija. S druge strane, automobili bez servisne dokumentacije mogu biti problematični i zahtijevati ozbiljna ulaganja u popravke.

carVertical banner - sponsored

Pouzdanost automobila zavisi od mnogih faktora, uključujući gorivo, godište i proizvođača. Buzelis ističe da su stari modeli poput klasičnih Mercedes-Benza poznati po dugovječnosti, ali bez obimne servisne evidencije, čak i takvi automobili mogu predstavljati finansijski rizik.

Kada je riječ o starosti automobila, idealno je kupovati polovne automobile stare između tri i pet godina. Takvi automobili su već izgubili značajan dio svoje vrijednosti, ali neće brzo deprecirati u narednim godinama. Starija vozila, posebno ona starija od 15 godina, treba pažljivo pregledati, jer mogu imati ozbiljne nedostatke.

Na kraju, Buzelis komentariše budućnost dizelskih i benzinskih automobila u svjetlu nadolazećih evropskih propisa o elektrifikaciji. Iako električna vozila postaju sve popularnija, većina vozača još uvijek preferira benzinske i dizelske automobile zbog njihove pristupačnosti i praktičnosti u poređenju s električnim vozilima, posebno u sredinama gdje je infrastruktura za punjenje električnih automobila slabo razvijena.