Web 3.0 ima za cilj da riješi probleme kreatora i vrati im prava na njihov sadržaj

 

Iako mnogi obožavaoci tek treba bolje da se upoznaju sa Web3 ili Web 3.0, ta riječ je ovih godina bila u trendu u tehnološkoj zajednici.

Gu Feijong, menadžer kineskog internet giganta NetEase, rekao je da će Web3 promijeniti način na koji internet funkcioniše, koristeći blokčejn (blockchain) promijeniće način na koji se informacije čuvaju, dijele i posjeduju.

 

Šta je Web 3.0?

 

Web 3.0 (Web3) je treća generacija evolucije web tehnologija. Web, također poznat kao World Wide Web, je temeljni sloj za način na koji se internet koristi, pružajući usluge web stranice i aplikacije.

Web 3.0 se još uvijek razvija i definiše, i kao takav, ne postoji kanonska, univerzalno prihvaćena definicija. Ono što je jasno da će imati snažan naglasak na decentralizovanim aplikacijama i da će u velikoj mjeri da koristi tehnologije zasnovane na blockchain -u.

Web 3.0 će također da koristi mašinsko učenje i vještačku inteligenciju (AI) kako bi pomogao u osnaživanju inteligentnijih i prilagodljivijih aplikacija.

Drugi aspekt koji je dio nove definicije Weba 3.0 je pojam semantičkog weba. Među onima koji su se zalagali za integraciju semantičke tehnologije u web je i kreator weba Tim Berners-Lee.

Početkom 1990-ih, prva verzija interneta je nazvana Web 1.0. Sastavljena je od statičnih web stranica sa sadržajem koji se koristi za prikazivanje informacija.

Zatim je Web 2.0 doživio uspon e-trgovine i platformi društvenih medija. Tehnologije poput mobilnog računarstva (pametni telefoni), računarstva „u oblaku“ i velikih podataka omogućile su korisnicima interneta da međusobno komuniciraju i objavljuju sopstveni sadržaj.

 

Zabrinutost oko Web 2.0

 

Međutim, posljednjih godina raste zabrinutost oko Web 2.0. Na primjer, korisnici moraju da predaju svoje podatke platformama koje vode tehnološki giganti koji prikupljaju informacije o preferencijama za prodaju ciljanih reklama. Korisnici nemaju uticaja na udio prihoda koje donosi sadržaj koji kreiraju.

„Zasnovan na blokčejnu, Web 3.0 ima za cilj da riješi ove probleme i vrati prava na sadržaj kreatorima“, kaže Gu.

Mnoge velike tehnološke firme i start-ap kompanije koriste poslovne ideje da demonstriraju Web 3.0 u aplikacijama u stvarnom svijetu, vjerujući u obećavajuću budućnost koju može da pruži. Metaverzum, na primjer, predstavlja virtuelno okruženje koje omogućava ljudima da se bave digitalnim aktivnostima kao što je prikupljanje digitalnih sredstava poput NFT (nezamenjivi token).

Među 10 najboljih tehnoloških trendova koje predviđa Baidu Research, tehnologije povezane sa Web 3.0 stvoriće novi multi-centrični, otvoreniji, pravedniji i bezbjedniji web prostor gdje korisnici mogu da razmjenjuju informacije i vrijednosti uz više sigurnosti u 2023. godini.

 

Kinezi pripremaju „teren“ za Web 3.0

 

Kreatori politike uvode mjere i planiraju da podrže razvoj. Prošlog jula, Šangaj je u svom 14. petogodišnjem planu o digitalnoj ekonomiji naveo da grad planira da promoviše primjenu Web 3.0 infrastrukture, tehnološko istraživanje i razvoj mreže nove generacije i inovacije u aplikacijama.

Ranije ovog mjeseca, Peking je predstavio plan za razvoj Web 3.0 od 2023. do 2025. u okrugu Šiđingšan, nadajući se da će do 2025. ostvariti prihod od više od 10 milijardi juana (oko 1,48 milijardi američkih dolara) od poslovanja vezanog za Web 3.0.

Peking planira da do 2025. godine ima 20 velikih projekata za demonstraciju aplikacija u okrugu, da izgradi pet laboratorija ili centara za tehnološke inovacije i najmanje šest tehnoloških i uslužnih platformi i privuče pet do deset vodećih Web 3.0 preduzeća u ovu oblast.

 

Kako radi Web 3.0?

 

Sa Web 1.0 i Web 2.0 tehnologijama, jezik za označavanje hiperteksta ( HTML ) definiše izgled i isporuku web stranica. HTML će i dalje biti temeljni sloj s Webom 3.0, ali način na koji se povezuje s izvorima podataka i gdje se ti izvori podataka nalaze može biti nešto drugačiji od ranijih generacija weba.

Mnoge web stranice i gotovo sve aplikacije u eri Web 2.0 oslanjaju se na neki oblik centralizovane baze podataka za isporuku podataka i pomoć u omogućavanju funkcionalnosti. Uz Web 3.0, umjesto centralizovane baze podataka, aplikacije i usluge koriste decentralizovani blockchain. Kod blockchaina, osnovna ideja je da ne postoji proizvoljni centralni autoritet, već oblik distribuisanog konsenzusa.

Novi ideal upravljanja unutar blockchain i Web 3.0 zajednice je koncept decentralizovane autonomne organizacije (DAO). Umjesto da imaju centralno tijelo koje upravlja radom platforme, sa DAO-om, Web 3.0 tehnologije i zajednice pružaju oblik samouprave u pokušaju decentralizovanog pristupa.

Web 3.0 takođe u osnovi funkcioniše sa kriptovalutama, više nego sa fiat valutom. Finansije i mogućnost plaćanja robe i usluga decentralizovanim oblikom plaćanja omogućeni su preko Web 3.0 uz korištenje kriptovaluta, koje su sve izgrađene i omogućene na vrhu tehnologije blockchain.

I Web 1.0 i Web 2.0 su prvenstveno napravljeni sa IPv4 adresnim prostorom. Kao funkcija masovnog rasta weba tokom decenija, postoji potreba u Web 3.0 za više internet adresa, što IPv6 pruža.

 

Ključne karakteristike Web 3.0

 

Web 3.0 se može konstruisati imajući na umu AI, semantičku mrežu i sveprisutna svojstva. Ideja koja stoji iza upotrebe AI proizlazi iz cilja pružanja bržih, relevantnijih podataka krajnjim korisnicima. Web lokacija koja koristi AI bi trebala biti u stanju da filtrira i pruža podatke za koje misli da će određeni korisnik smatrati prikladnim.

Social bookmarking kao pretraživač može dati bolje rezultate od Google-a jer su rezultati web stranice za koje su glasali korisnici. Međutim, ovi rezultati mogu biti i manipulisani od strane ljudi. AI bi se mogao koristiti za odvajanje legitimnih rezultata od falsifikovanih, čime bi se proizveli rezultati slični društvenom obilježavanju i društvenim medijima, ali bez loših povratnih informacija.

Vještačko inteligentni web također će uvesti virtualne asistente, element koji se već danas pojavljuje kao aspekt ugrađen u uređaj ili putem aplikacija trećih strana.

Ideja koja stoji iza semantičkog weba je da se kategorizujju i uskladište informacije na način koji pomaže sistemu da nauči šta određeni podaci znače. Drugim riječima, web stranica bi trebala biti u stanju da razumije riječi koje se stavljaju u upite za pretraživanje na isti način kao što bi to činio i čovjek, omogućavajući mu da generiše i dijeli bolji sadržaj.

Ovaj sistem će takođe koristiti AI; semantička mreža će da nauči kompjuter šta znače podaci, a zatim će AI uzeti informacije i koristiti ih.

(IT mixer)

 

Dopada vam se  IT-mixer? Podržite nas putem društvenih mreža na linkovima ispod. Lajkujte našu stranicu na Facebooku, budite informisani u svakom momentu.