Qualcomm je još krajem prošlog mjeseca predstavio Snapdragon 4100 platforme pametnih satova. Platforme se sastoje sastoje od Snapdragon Wear 4100+ i Snapdragon Wear 4100. Ovi novi SoC-ovi za pametne satove dizajnirani su za sljedeću generaciju povezanih pametnih satova i bazirani su na Qualcommovoj hibridnoj arhitekturi ultra male snage.
Istorijat Wear OS-a
Prvi Android Wear pametni satovi predstavljeni su 2014. Neko vrijeme činilo se da je Android Wear sljedeća velika stvar nakon pametnih telefona s velikim ekranom. Tu je bila prva generacija Moto 360, halo Android Wear satova. Bilo je popularnih satova koje su lansirali Huawei, ASUS i drugi. Android Wear je čak stigao na tržište nekoliko mjeseci prije Apple Watcha. Međutim, svi ovi rani napori su propali. Druga generacija Moto 360 nikada nije dobila službenog nasljednika. Druge kompanije odustale su od objavljivanja novih Android Wear satova. Apple Watch je objavljen početkom 2015. godine, a ostalo je istorija. On je sada daleko najpopularniji pametni sat na svijetu, a konsenzus industrije slaže se da je Android Wear-koji je Google ponovo brendirao kao Wear OS 2018.-daleko iza. Iako je Apple sada najveća svjetska kompanija za satove, satovi Wear OS pate od problema s lošom vrijednošću, nedostatkom interesa potrošača, nedostatkom vizije i još mnogo toga.
Neki za to krive Google jer nisu uspjeli učiniti Wear OS najboljim što bi moglo biti nakon obećanja na početku. No, mnogi recenzenti bi veći dio krivice prebacili na Qualcomm. Svi pametni satovi Wear OS pokreću posebni Qualcomm SoC-ovi male snage. Problem je u tome što Qualcomm nije bio voljan uvesti inovacije u prednji dio SoC-a pametnih satova. Objavljivanje Snapdragon 3100 2018. godine bilo je samo blago povećanje u odnosu na Snapdragon 2100 2016. Snapdragon 3100 je i dalje sadržavao relativno povijesna ARM Cortex-A7 jezgra proizvedena po relativno istorijskom 28nm procesu, u vrijeme kada su Apple-ovi pametni satovi SoC i Samsungov niski -moćni Exynos SoC-ovi prešli su na mnogo efikasnije 14nm, a zatim 10nm procese. Apple i Samsung dva su glavna igrača na tržištu pametnih satova, a obojica koriste prilagođene operativne sisteme u obliku watchOS -a i Tizen -a. Wear OS je već dugi niz godina građanin druge klase.
Qualcomm, međutim, još nije odustao od tržišta pametnih satova
Skoro dvije godine nakon najave Snapdragon Wear 3100, kompanija je lansirala svog nasljednika u obliku Snapdragon Wear 4100+ (da, ovo je čip za koji smo prvo mislili da će biti Snapdragon Wear 3300). To je prvi Qualcomm pametni sat SoC napravljen na modernom procesnom čvoru: 12nm FinFET. To je ujedno i prvi Qualcommov pametni sat SoC koji je usvojio ARM Cortex-A53 jezgre, konačno prelazeći s 32-bitnog Cortex-A7.
Za platforme Snapdragon Wear 4100 kaže se da donose super brze performanse i povezivost, pametniji koprocesor i platformu ultra niske snage. Značajna poboljšanja u snazi platforme postignuta su prelaskom na 12nm proces. Ovo nije vrhunsko jer je Samsungov Exynos 9110 proizveden po učinkovitijem 10nm procesu, ali bi ipak trebao pružiti ogromna poboljšanja u odnosu na 28nm proces koji pokreće Snapdragon Wear 3100.
Qualcomm primjećuje da je industrija nosivih uređaja zabilježila snažan rast u posljednjih nekoliko godina (čak i kada Wear OS gubi snagu). Prema IDC -u, očekuje se da će industrija nastaviti rasti ubrzanim tempom. Rast je podstakao segmente u industriji jer sada možemo pronaći niz nosive opreme za odrasle, djecu i starije osobe, zajedno s ciljanim aplikacijama za sport, zdravlje, komunikaciju i modu. Važnost potrošača za javno zdravlje i dobrobit potaknuće ubrzani rast u drugoj polovini 2020. godine i dalje, tvrde iz kompanije.
Snapdragon Wear 4100 platforma pruža bolje performanse i trajanje baterije na Wear OS pametnim satovima
Segment nosive opreme zahtijeva fleksibilnu arhitekturu koja pruža sjajna iskustva uz produženo trajanje baterije. Qualcomm vjeruje da je hibridna arhitektura sa A-klasom SoC i M-klasom koprocesor najprikladnija za ispunjavanje tih zahtjeva. U tu svrhu, Snapdragon Wear 4100+ je CPU visokih performansi s poboljšanim CPU-om, GPU-om, memorijom, ćelijskim modemom i podsustavima kamere u 12nm procesoru s niskim procesorom, zajedno s dva namjenska DSP-a za modem, lokaciju i senzore, kao i audio.
Snapdragon Wear 4100+ ima AON ko-procesor iznimno male snage koji istovara niz slučajeva upotrebe uključujući prikaz, senzor, karte i vrijeme s glavnog CPU-a. Takođe sadrži jače softverski interfejs AON za upravljanje interakcijama između SoC-a i ko-procesora.
Qualcomm-ov novi Snapdragon 4100+ nastoji se razlikovati od svojih srednjih prethodnika. Kompanija kaže da je arhitektura SoC -a osmišljena kako bi pružila značajna poboljšanja u performansama, povezivanju, pameću i snazi u odnosu na svoje prethodne platforme. SoC pametnog sata zasnovan je na Qualcommovom mobilnom Snapdragon 429 SoC-u.
Ključni naglasci obe platforme uključuju sljedeće:
Brze performanse i povezivanje
SoC ima četverojezgrene ARM Cortex-A53 CPU jezgre. Cortex-A53 je lansiran kao nasljednik Cortex-A7 u oktobru 2012.-sada ima sedam godina. U prostoru za pametne telefone SoC, naslijedio ga je ARM Cortex-A55 u svibnju 2017. Cortex-A53 je i dalje neispravno jezgro, ali važno je da je to 64-bitno jezgro (AArch64). Tako će Wear OS pametni satovi sljedeće generacije biti prvi koji će imati 64-bitnu CPU arhitekturu. Cortex-A53 takođe ima pristojna poboljšanja IPC-a u odnosu na Cortex-A7, tako da će performanse procesora biti brže. Jezgre rade na taktu do 1,7 GHz. Sve u svemu, Qualcomm kaže da SoC donosi 85% poboljšanja performansi u odnosu na prethodnika.
Jezgre Cortex-A53 uparene su s Adreno 504 GPU-om, naslijedivši Adreno 304 GPU u Snapdragon Wear 3100. Qualcomm kaže da to donosi 2,5x poboljšanja u performansama GPU-a, što ne bi trebalo biti iznenađujuće s obzirom na to koliko je star i slab Adreno 304. bio. Snapdragon Wear 4100+ ima bržu LPDDR3 memoriju (750MHz) i dvostruke ISP-ove s podrškom za kamere do 16MP, iako je posljednja specifikacija suvišna.
Novi IP poboljšava cjelokupno korisničko iskustvo Snapdragon Wear 4100 bržim pokretanjem aplikacija, slučajevima istovremene upotrebe, glađim i osjetljivijim UX -om te bogatijim foto i video iskustvom, prema Qualcomm -u.
Povezivost
Qualcomm kaže da je 4G LTE način rada SoC-a, zasnovan na 12nm tehnologiji, značajno poboljšan u odnosu na prethodnika i da ima namjenski DSP, funkcije male potrošnje energije kao što je eDRX, upravljanje napajanjem na nivou platforme, podršku za Cat 4/3 / 1 i jednostruka / dvostruka antena.
Pametniji uvijek uključeni (AON) koprocesor. Poboljšani AON koprocesor podržava bolja opterećenja. Qualcomm je podijelio memoriju i performanse kako bi omogućio do 64K boja, a proširio je i iskustvo rasterećenja uključujući kontinuirano praćenje otkucaja srca, san za zdravlje i kondiciju, brži tilt-to-wake odziv, brojanje koraka, alarme, tajmere i haptiku za više tradicionalni način rada.
Platforma izuzetno niske potrošnje
Optimizacije za malu potrošnju uključuju 12nm procesnu tehnologiju, dvostruke DSP -ove za optimalnu podjelu radnog opterećenja, podršku za dinamičko skaliranje takta i napona (DVFS), Qualcomm Sensor Assisted Positioning PDR Wearables 2.0, podršku za praćenje lokacije male potrošnje i poboljšanu Bluetooth 5.0 arhitekturu. Kombinovano, ova poboljšanja su osmišljena da isporuče više od 25% smanjenja energije u ključnim slučajevima upotrebe – donoseći produženo trajanje baterije platformi u odnosu na njene prethodnike.
Bogatija i poboljšano iskustvo
Hibridna platforma u Snapdragon Wear 4100+ donosi bogatije i poboljšano iskustvo u interaktivnom, ambijentalnom, sportskom modu. Qualcomm to detaljno objašnjava objašnjenjem da u interaktivnom načinu rada platforma podržava dodatna „impresivna iskustva“ s kamerom, glasovnim asistentom i glasovnim/video porukama. U ambijentalnom načinu rada, povećanje broja boja sa 16 na 64K i izrada brojeva osmišljeno je da poboljša čitljivost i ponudi uzbudljivije mogućnosti dizajna. U sportskom režimu rasterećene karte poboljšavaju iskustvo u pokretu. Konačno, tradicionalni režim rada uključuje funkcije kao što su broj otkucaja srca, koraci, alarmi, podsjetnici i indikator baterije s „minimalnim utjicajem“ na performanse ili trajanje baterije.
Qualcomm kaže da će prvi proizvodi zasnovani na platformi Snapdragon Wear 4100 biti isporučeni kasnije ove godine. Nekoliko kompanija najavilo je pametne satove zasnovane na Snapdragon Wear 4100 istovremeno s Qualcommovim poboljšanjem.
Snapdragon Wear 4100 platforme dolaze u dvije varijante
Snapdragon Wear 4100+ uključuje glavni SoC (SDM429w ili SDA429w) i AON koprocesor (QCC1110), zajedno sa pratećim čipovima, uključujući PMIC, RF za modem/GPS i Wi-Fi/BT, i RFFE (prednja radio frekvencija) -end). Snapdragon Wear 4100, s druge strane, sastoji se od glavnog SoC-a zajedno sa pratećim čipovima, što znači da mu nedostaje AON koprocesor.
Snapdragon Wear 4100 platforme podržavaju i Google AOSP i Wear OS. Dostupni su i sada se isporučuju potrošačima. Za više informacija o njima, čitatelji mogu posjetiti Qualcommo web sajt.
(xda-developers)