Računar s vremena na vrijeme može da ne reaguje na klikove mišem ili na kucanje na tastaturi, što zna biti zaista frustrirajuće
Malo stvari toliko frustrira kao čekanje da računar uradi određenu zadatu radnju, a on ne reaguje na vaše pritiske tipki ili klikove mišem. Kada se i dogodi da se „odmrzne“ ne znači da se to neće desiti već narednog trenutka. Svakako to ne bi trebalo nastaviti da trpite.
Zašto se dešava da računar ne reaguje i šta možete da učinite povodom toga?
U nekim slučajevima, ovo može biti znak neke tajne aktivnosti koja u pozadini jede procesorsku snagu vašeg računara. Zlonamjerni programi se neće pojaviti sa ikonom na traci zadataka niti će vam dati bilo kakvu indikaciju da se pokreću, osim što će uticati na sposobnost vašeg računara da normalno radi. Mogućnosti su brojne, posebno ako svoj računar ne održavate redovno.
Resetujte računar
Prvi korak rješavanja problema trebalo bi biti da resetujete računaa. To će da isprazni radnu memoriju i da napuni resurse vašeg operativnog sistema.
Ako se nakon ponovnog pokretanja odziv vašeg računara poboljša, možda tražite previše od vašeg računara. Najvjerovatnije područje koje je preopterećeno je radna memorija, poznatija kao RAM (Random Access Memory).
Ako često otvarate desetine kartica u svom web pretraživaču, svaki vam pojede dio memorije. Pokušajte da redukujete tabove i vidite da li stvari rade bolje.
U koliko ponovno pokretanje računara ne poboljša performanse, imate ozbiljniju situaciju.
Prostor na hard disku
Još jedna brza provjera bi trebala biti da vidite koliko slobodnog prostora ima na hard disku. Vaš računar koristi slobodan prostor na disku da dopuni vašu RAM memoriju, tako da kada se napuni, nivo performansi vašeg računara će da pati.
Ako se približavate tome da je hard disk popunjen, razmislite o nabavci većeg hard diska koji je baziran na Solid State Drive (SSD) tehnologiji koja pruža najbrže performanse.
Računar se pregrijava
Toplota je neprijatelj vašeg računara, tako da ako sistem hlađenja na vašem računaru ne funkcioniše ispravno, to može dovesti do toga da računar ne reaguje.
Despktop računari imaju izduvne otvore i ventilatore za hlađenje koji moraju ispravno da rade kako bi se spriječilo pregrijavanje.
Ako već neko vrijeme niste izduvali prašinu iz računara, provjerite otvore za hlađenje. Uklonite poklopac kućišta i uvjerite se da se ventilator za hlađenje procesora još uvijek okreće.
Oštećen operativni sistem
Jedan od najčešćih problema je neki od oblika oštećenja operativnog sistema. On je osnova na koju se svi vaši programi oslanjaju da bi ispravno funkcionisali.
Sve, od ažuriranja koje je pošlo po zlu do zastarjelog softverskog drajvera, može dovesti do toga da vaš računar ne reaguje.
Problem sa hardverom
Postoji mogućnost da se jedna od komponenti vašeg računara pokvarila ili otkazala. U tom slučaju potrebno je određeno tehničko znanje i rezervni dijelovi za utvrđivanje kvara.
Uzrok mogu biti loši sektori na vašem hard disku, neispravno napajanje, loš memorijski stick ili čak nešto što je priključeno na USB port.
Otkrivanje problema sa operativnim sistemom i hardverom je nešto što zahtjeva neke tehničke veštine. Zato, ako jednostavni testovi ne rade, konsultovanje stručnjaka je najbrži način da stvari funkcionišu kako bi trebalo.
(USA TODAY)