Prvi 3D prikaz Jupiterove atmosfere koju je poslao Juno prikazuje Jupiterovu olujnu unutrašnjost u infracrvenom svjetlu

 

NASA-in sonda Juno nastavila je sa sklanjanjem zavjesa Jupitera od kada je ušla u njegovu orbitu prije nekih 5 godina, a najnoviji podaci koje je poslala nude prikaz tog neobičnog planeta, dok je kulminacija stigla u obliku onoga što je nazvan „prvi 3D prikaz Jupiterove atmosfere“.

„Ova nova zapažanja sa Juna otvaraju kovčeg s blagom novih informacija o Jupiterovim zagonetnim vidljivim karakteristikama“, rekla je Lori Glaze, direktor NASA-inog odjela za planetarnu nauku u sjedištu agencije u Washingtonu.

“Svaki rad baca svjetlo na različite aspekte atmosferskih procesa na planeti – divan primjer kako naši međunarodno raznovrsni naučni timovi jačaju razumijevanje našeg Sunčevog sistema.”, dodala je Glaze.

Juno je do sada 37 puta obišao Jupiter od 2016, godine, a ti preleti su otkrili neke fascinantne detalje o gasovitom divu. To uključujuje saznanje da se šarene trake protežu hiljadama kilometara ispod površine i sudaraju s kompleksnim magnetnim poljem. Tu je famozna velika crvena mrlja koja predstavlja najveću oluju u Sunčevom sustavu.

 

Ključni nalaz

 

Među otkrićima je da su neke od vrtložnih oluja koje se kovitlaju oko Jupitera daleko veće od očekivanog, protežući se čak 100 km ispod oblaka.

prvi 3D prikaz Jupiterove atmosfere

Takođe je utvrđeno da su ove ciklone toplije na vrhu i hladnije na dnu zbog različite gustoće Jupiterove atmosfere, dok suprotno vrijedi za njihove anticiklone koje se vrte u suprotnom smjeru.

Ključni nalaz odnosi se na pravu dubinu Velike crvene pjege, za koju je mikrotalasni radiometar (MWR) otkrio da se zapravo proteže čak 500 km (310 milja) ispod vrhova oblaka.

Podaci su pokazali da mlazne struje koje daju Jupiteru njegove šarene pojaseve i zone, prolaze kroz promjenu na oko 65 km dubine, gdje izgledaju tamnije u mikrotalasnoj svjetlosti.

U međuvremenu je utvrđeno da brojne ciklone na polovima planete utiču na međusobno gibanje jedne prema drugoj i drže se uglavnom na istom mjestu, umjesto da lutaju poput oluja na Zemlji.

(NASA JPL)

 

Dopadaju vam se tekstovi na IT-mixer.com? Podržite nas putem društvenih mreža na linkovima ispod. Lajkujte našu stranicu na Facebooku, budite informisani u svakom momentu.