Suđenje pred saveznim sudom utvrdiće da li Google-ov paket reklamnih tehnologija predstavlja ilegalni monopol

 

Dok pretražujete internet, oglasi se pojavljuju u milisekundama zahvaljujući sofisticiranoj mreži računara i softvera koji analiziraju vaše podatke i prodaju oglasni prostor. U središtu ovog procesa nalazi se Google, koji dominira tehnologijom iza ovih internet oglasa.

Ministarstvo pravde SAD-a (DOJ), zajedno s nekoliko saveznih država, tvrdi da je Google-ova kontrola nad tehnologijom za online oglase toliko velika da predstavlja ilegalni monopol. Suđenje koje se trenutno vodi u Aleksandriji, Virdžiniji, odlučiće da li Google-ove prakse u oglašavanju krše antimonopolske zakone.

 

Evolucija online oglašavanja i Google-ova uloga

 

Online oglašavanje se značajno promijenilo. Nekada su korisnici interneta dobijali generičke oglase, poput reklama za hipotekarne kredite, bez obzira na to šta su pretraživali. Danas algoritmi osiguravaju da su oglasi visoko ciljani, često reflektujući interese korisnika do zapanjujuće preciznosti. Google je igrao ključnu ulogu u ovoj evoluciji, ulažući milijarde dolara kako bi poboljšao relevantnost i kvalitet oglasa.

Međutim, DOJ tvrdi da su Google-ove inovacije skupo koštale konkurenciju. Agencija tvrdi da je Google manipulisao oglasnim aukcijama kako bi favorizovao svoje platforme i tako oštetio izdavače za stotine miliona dolara.

 

Kako funkcioniše Google-ov sistem aukcija oglasa

 

U centru slučaja nalazi se Google-ov sistem aukcija oglasa. U procesu učestvuju tri glavna alata: serveri za oglase koje koriste izdavači za prodaju prostora, oglasne mreže koje koriste oglašivači za kupovinu tog prostora, i oglasne berze gdje se odvijaju trenutne aukcije.

Prema DOJ-u, Google-ov oglasni sistem AdX imao je nepravednu prednost. Godinama je AdX imao prvi pokušaj da dostigne minimalnu cijenu koju su postavili izdavači prije nego što bi druge berze imale priliku da se nadmeću, često pobjeđujući čak i kada su konkurenti nudili više. Google tvrdi da je ova praksa bila neophodna kako bi se oglasi brzo učitavali, ali izdavači su to smatrali ograničavajućim.

Kao odgovor, neki izdavači su usvojili metodu poznatu kao „header bidding,“ koja im je omogućila da zaobiđu Google-ovu kontrolu i sprovedu otvorenije aukcije. No, Google je iskoristio svoj uticaj na proces kako bi povratno usmjeravao pobjedničke ponude natrag u svoj sistem, zadržavajući time kontrolu.

 

Google-ova odbrana: Inovacije za efikasnost

 

Google brani svoje prakse tvrdeći da od 2019. godine više ne sprovodi aukcije na taj način. Kompanija insistira da njen integrisani sistem za oglase obezbjeđuje besprijekorno korisničko iskustvo i smanjuje rizike poput prevara. Takođe, Google tvrdi da su njegove inovacije, poput „licitiranja u realnom vremenu,“ značajno poboljšale ciljanje oglasa, donoseći korist i oglašivačima i izdavačima povećanjem relevantnosti oglasa i većim prihodima od oglasnog prostora.

Uprkos ovim tvrdnjama, DOJ insistira da je Google-ova dominacija prije 2019. godine učvrstila njegov monopol, omogućivši kompaniji da zadrži čak do 36% prihoda od svake transakcije koja prolazi kroz njen sistem.

 

Nastavak antimonopolskih borbi

 

Ovo suđenje u Virdžiniji dio je šire antimonopolske borbe protiv Google-a. Samo mjesec dana ranije, sudija je presudio da i Google-ova pretraživačka mašina predstavlja ilegalni monopol, iako još nije određeno koje će mjere biti preduzete. Ishodi oba slučaja mogli bi značajno promijeniti pejzaž online oglašavanja i Google-ovu ulogu u njemu.