Nova „timelapse“ funkcija na Google Earth platformi, pruža uvid u to kako su klimatske promjene, urbanizacija i krčenje šuma promjenile planetu u poslednje četiri decenije

 

Timelapse funkcija je stvorena sa 24 miliona satelitskih slika, zajedno sa 800 uređenih video zapisa. Ona omogućava korisnicima da vide “kako vrijeme teče” na bilo kom mjestu na planeti, koristeći podatke NASA-e, američkog geološkog zavoda i Kopernikusa, sistema za nadgledanje i proučavanje Zemlje, Evropske unije.

Klimatske promjene uzrokuju češće i jače poplave, suše, oluje i vrućine, jer prosječne globalne temperature rastu do novih rekorda.

„Timelapse“ alatka Google Earth-a prikazuje promjenu obalnih linija, širenje gradskih pejzaža i poljoprivrednog zemljišta, kao i istovremeno, recesiju glečera, šuma i reka.

 

Jedan video prikazuje brzi prelazak šuma u ​​blizini Bolivije u sela i farme, glavni uzrok krčenja šuma u ​​prašumi Amazonije. Drugi video prikazuje recesiju glečera Kolumbija na Aljasci, usljed globalnog zagrijevanja, za čitavih 20 kilometara.

Naučnici su upozorili da porast globalne emisije gasova sa efektom staklene bašte može dovesti do ekstremnih vremenskih uslova i većih rizika od prirodnih katastrofa.

(Reuters)

 

Dopadaju vam se tekstovi na IT-mixer.com? Podržite nas putem društvenih mreža na linkovima ispod. Lajkujte našu stranicu na Facebooku, budite informisani u svakom momentu.