Tojotin humanoidni robot-košarkaš, CUE6, zadivio je posmatrače postavljajući novi standard za humanoidne robote u košarci, ostvarivši najdalji ubačaj lopte ikada zabilježen.
Ovaj robot vođen vještačkom inteligencijom pogodio je nevjerovatan ubačaj sa udaljenosti od 24,55 metara, čime je osigurao svoj drugi Ginisov svjetski rekord (GWR). Ovaj impresivni podvig ostvaren je 26. septembra u Nagakuteu, Aichi, Japan. Za poređenje, dužina NBA terena iznosi 29 metara.
Evolucija Tojotinog košarkaškog robota
Put CUE-a počeo je 2017. godine, kada je devet Tojotinih volontera, radeći u slobodno vrijeme, razvilo robota za igranje košarke vođenog vještačkom inteligencijom. Tokom godina, humanoidni robot-košarkaš je konstantno unapređivao svoj domet i preciznost. Već u januaru 2020. godine, CUE je demonstrirao svoje vještine tokom takmičenja u šutiranju trojki na B. Ligi Ol-Star utakmici. Šesta generacija robota, CUE6, javno je predstavljena 24. decembra 2022. godine, tokom poluvremena utakmice između Alvark Tokyo i Shiga Lakes timova.
Prvobitno napravljen kao LEGO prototip, CUE se razvio u visokotehnološkog humanoidnog robota sposoban za impresivne košarkaške vještine. Njegova inteligencija prevazilazi mehaničke sposobnosti; CUE može prepoznavati obrasce, učiti iz grešaka i prilagoditi se u stvarnom vremenu mijenjajući svoj stav, položaj ruku i snagu šuta.
Napredne AI sposobnosti
Zahvaljujući naprednoj vještačkoj inteligenciji, CUE6 usavršava svoju tehniku nakon svakog pokušaja, oponašajući proces učenja sportista. Njegova sposobnost trenutnog prilagođavanja omogućava mu postizanje preciznosti i tačnosti pri svakom šutu.
Istorija obaranja rekorda od strane CUE-a počinje 2019. godine, kada je treća generacija robota, CUE3, osvojila svoju prvu GWR titulu postigavši 2.020 uzastopnih slobodnih bacanja. Inženjeri su prekinuli pokušaj, iako su kružile glasine da bi robot mogao nastaviti beskonačno. Od tada, sposobnosti CUE-a su znatno napredovale. Prešao je sa jednostavnih slobodnih bacanja na primanje lopte, pozicioniranje i postizanje poena sa različitih udaljenosti. Kasnije verzije omogućile su CUE-u da samostalno uzima loptu, šutira sa različitih lokacija, kreće se na točkovima, pa čak i da dribla, što ilustruje Tojotinu posvećenost pomjeranju granica robotike.
CUE6: Podizanje robotike na novi nivo
Za svoj najnoviji pokušaj obaranja rekorda, CUE6 je doživio opsežna unapređenja, uključujući modifikacije na rukama i dodatak kamera na stopalima kako bi se poboljšalo prepoznavanje lopte i analiza pokreta. Pokušajem nevjerovatnog šuta sa velike udaljenosti, tim je želio testirati granice robota i istaknuti njegove napredne sposobnosti.
Koristeći sofisticiranu vještačku inteligenciju, CUE6 je analizirao svoju mehaniku i optimizovao tehniku šutiranja za preciznost na velikim udaljenostima. Nakon serije vježbi, robot je postigao istorijski pogodak iz drugog pokušaja, dok je prvi pokušaj za malo promašio obruč. Ovo dostignuće pokazalo je sposobnost robota za preciznost i prilagodljivost, učvrstivši njegovu poziciju u istoriji robotike.
Tojotina vizija za AI i robotiku
Osim obaranja rekorda, tim iza CUE6 želio je pokazati genijalnost i potencijal robotike. Prema GWR-u, ovo dostignuće oslikava posvećenost Tojotinih istraživača inovacijama i njihovoj viziji integracije robotike i vještačke inteligencije u sport.
Gledajući u budućnost, Tojota zamišlja robota koji će biti sposoban za izvođenje kompleksnih košarkaških poteza, poput zakucavanja. Kontinuirani razvoj CUE6 nastavlja da inspiriše, redefinišući ono što je moguće kroz spoj kreativnosti i vrhunske tehnologije.
Zašto je Tojota CUE6 značajan
Uspjeh Tojotinog CUE6 naglašava nevjerovatan potencijal kombinovanja vještačke inteligencije i robotike za postizanje zadataka koji su nekada bili rezervisani samo za ljude. Sa svakim narednim korakom, serija CUE pokazuje kako robotika može uticati ne samo na sport već i na industrije koje zahtijevaju preciznost i prilagodljivost. Pratite razvoj CUE6 dok nastavlja rušiti barijere i redefinisati budućnost humanoidnih robota.