VAŠINGTON, D.C. — Predsjednik Sjedinjenih Američkih Država Donald Tramp potpisao je u ponedjeljak zakon „Take It Down“, dvostranački zakon koji ima za cilj borbu protiv širenja eksplicitnih slika bez pristanka, uključujući osvetničku pornografiju i vještački generisane deepfake snimke.

Ovaj zakon predstavlja prvi takav savezni propis koji kriminalizuje objavljivanje seksualno eksplicitnih sadržaja bez pristanka osoba koje se na njima nalaze – bez obzira na to da li su slike autentične ili generisane uz pomoć vještačke inteligencije. Počinioci mogu biti suočeni s krivičnim kaznama, uključujući novčane kazne, zatvorske kazne i obavezu nadoknade štete žrtvama.

Prema novom zakonu, društvene mreže i onlajn platforme moraju ukloniti prijavljeni sadržaj u roku od 48 sati od prijave žrtve. Takođe su obavezni da preduzmu mjere za sprječavanje ponovnog postavljanja istog materijala.

„Ovo je prvi savezni zakon koji se bavi distribucijom eksplicitnih slika objavljenih bez pristanka,“ izjavio je predsjednik Tramp tokom ceremonije potpisivanja u Bijeloj kući. „Nećemo tolerisati seksualno iskorištavanje na internetu.“

 

Podrška s obje strane i lično zalaganje Prve dame

 

Zakon je dobio snažnu dvostranačku podršku, a predložili su ga senatori Ted Kruz (R-Teksas) i Emi Klobučar (D-Minesota), uz javnu podršku Prve dame Melanije Tramp, koja se godinama zalaže za veću zaštitu korisnika na internetu.

Senator Kruz je rekao da ga je na djelovanje podstakla priča o tome kako je Snapchat navodno skoro godinu dana odbijao da ukloni deepfake snimak 14-godišnje djevojčice. „Ovim zakonom šaljemo jasnu poruku: naša djeca i građani će biti zaštićeni od digitalnog zlostavljanja,“ poručio je Kruz.

 

Zabrinutost zbog slobode govora i širine zakona

 

I pored široke podrške, zakon je izazvao kritike organizacija za digitalna prava i zaštitu slobode govora, koje upozoravaju da njegova široka formulacija može dovesti do prekomjerne cenzure. Neki strahuju da bi zakon mogao nehotice ograničiti legalni sadržaj za odrasle ili politički osjetljive materijale.

Pravni stručnjaci očekuju da će primjena i tumačenje zakona biti predmet sudske provjere, dok platforme pokušavaju da usklade svoje politike sa novim propisima.

Zakon „Take It Down“ predstavlja značajnu promjenu u saveznom nadzoru nad onlajn sadržajem i vjerovatno će poslužiti kao presedan za buduće regulative koje se odnose na privatnost i digitalnu sigurnost u eri vještačke inteligencije.

(Izvor: Techcrunch)

Foto izvor: Pixabay Gerd Altmann/geralt