Bivši predsjednik Donald Tramp ponovo je pokrenuo trgovinske tenzije, ovog puta sa kompanijom Apple, zaprijetivši uvođenjem carine od najmanje 25% na iPhone uređaje koji se ne proizvode u Sjedinjenim Američkim Državama. Trampova objava na platformi Truth Social, u petak, pojačava pritisak na Apple da proizvodnju svojih uređaja premjesti iz inostranstva, posebno iz Indije i Kine, u domovinu.

„Odavno sam rekao Timu Kuku iz Apple-a da iPhone telefoni koji se prodaju u SAD-u moraju biti proizvedeni u SAD-u, a ne u Indiji ili bilo gdje drugo,“ napisao je Tramp. „Ako to ne bude slučaj, Apple mora platiti carinu od najmanje 25%.“

 

Pad berzi i Apple-ovih akcija nakon objave

 

Nakon Trampove objave, američki berzanski indeksi su pali, a Nasdaq 100 je predvodio gubitke. Dionice Apple-a pale su i do 4% u trgovanju prije otvaranja berze. Tramp je takođe najavio mogućnost uvođenja carine od 50% na robu iz Evropske unije počevši od 1. juna, što je dodatno pojačalo zabrinutost zbog globalnih trgovinskih odnosa.

 

Apple-ov lanac snabdijevanja pod pritiskom

 

Apple već godinama oslanja svoj proizvodni lanac na Aziju, prvenstveno Kinu, koja nudi razvijen ekosistem dobavljača, tehničko znanje i infrastrukturu koju je teško replicirati u SAD-u. Premještanje proizvodnje u Ameriku predstavljalo bi veliki logistički i finansijski izazov.

Kompanija se još nije oglasila povodom najnovijih izjava, ali je ranije ovog mjeseca upozorila da bi u tekućem kvartalu mogla imati dodatne troškove od 900 miliona dolara zbog carina.

 

Apple najavio ulaganje u SAD, ali bez potpune relokacije proizvodnje

 

Apple je ranije najavio da će u naredne četiri godine investirati 500 milijardi dolara u SAD, uključujući novu fabriku servera u Hjustonu, akademiju za obuku dobavljača u Mičigenu, kao i proširenje saradnje s domaćim partnerima. Ipak, ovi koraci ne ispunjavaju Trampov zahtjev za potpunim prebacivanjem iPhone proizvodnje u SAD.

 

Azijske fabrike ključne za Apple-ov uspjeh

 

Apple-ovi glavni FATP pogoni (završna montaža, testiranje i pakovanje) u Aziji, poput čuvenog kompleksa “iPhone City” u Džengdžouu, zapošljavaju stotine hiljada radnika i uključuju smještaj, škole, bolnice i rekreativne objekte. Izgradnja takvih objekata u SAD-u bila bi ogroman izazov.

Iako postoje prijedlozi da Apple izgradi potpuno automatizovanu fabriku u SAD-u, stručnjaci za lance snabdijevanja smatraju to nerealnim zbog stalno promjenljivih zahtjeva i činjenice da se većina proizvodne opreme i dalje izrađuje u Kini.

 

Nesigurnost trgovinske politike brine investitore

 

Trampova najnovija retorika razlikuje se od njegovog prvog predsjedničkog mandata, kada je Tim Kuk imao direktan odnos s Bijelom kućom i osiguravao izuzetke za Apple-ove proizvode. Sada, nepredvidivost trgovinske politike prema tehnološkim gigantima zabrinjava finansijske analitičare i investitore.

„Zabrinjavajuće je što Tramp i dalje direktno cilja Apple,“ rekao je Rendi Her, direktor sektora za istraživanje akcija u banci Huntington. „Ne znači nužno da će poduzeti nove korake, ali sama neizvjesnost je rizik.“

 

Tehnološki lideri ostaju u kontaktu s Trampom

 

Uprkos tenzijama, Kuk je i dalje održavao kontakte s Trampom nakon njegove pobjede na izborima 2024. godine, prisustvujući privatnim sastancima u Mar-a-Lagu i sjedeći u prvom redu tokom Trampove inauguracije u januaru, zajedno sa Ilonom Maskom, Sundarom Pičaijem, Markom Zakerbergom i Džefom Bezosom.