Predsjednik SAD Donald Tramp uveo je carinu od 25% na sve automobile uvezene u Sjedinjene Američke Države, uključujući i one iz susjednih zemalja poput Kanade i Meksika, kao i na određene auto dijelove. Iako će ova odluka vjerovatno povećati cijene novih i rabljenih automobila u SAD-u, ona također može donijeti značajnu prednost Tesli.
Tajming nove carinske politike je posebno povoljan za Teslu, koja se trenutno suočava s izazovima povezanim s kontroverznim promovisanjima desničarske ideologije od strane izvršnog direktora Ilona Maska, kao i njegovim angažmanom u Ministarstvu za efikasnost vlade, što je izazvalo proteste širom svijeta. Uprkos nastojanjima da poveća prodaju putem promocija i sniženja cijena, Tesla je u 2024. godini prodala manje električnih vozila nego u 2023. godini, a 2025. počinje s lošijim rezultatima.
Međutim, ove carine bi mogle promijeniti tržišne dinamike, posebno u SAD-u. Tesla proizvodi sve automobile koje prodaje u Sjevernoj Americi u svojim fabrikama u Fremontu, Kalifornija, i Austinu, Teksas. Zbog toga nijedan Tesla automobil koji ide na tržište SAD-a neće biti podvrgnut carini od 25%, što joj daje konkurentsku prednost u odnosu na druge proizvođače.
Iako Tesla uvozi oko 20% do 30% dijelova za svoje automobile, koji će biti pogođeni carinama, kompanija je dugo ulagala u razvoj lokalnih opskrbnih lanaca u blizini svojih fabrika. Mask je na platformi X priznao da Tesla nije potpuno zaštićena od ovih carina i da će one imati “značajan” uticaj. Međutim, Teslina ulaganja u lokalnu proizvodnju i opskrbu znače da je bolje pozicionirana od većine svojih konkurenata.
Ostali proizvođači automobila suočavaju se s većim izazovima. Ford proizvodi oko 80% svojih automobila u SAD-u, ali popularne modele poput potpuno električnog Mustang Mach-E i povoljnog hibridnog pik-ap kamiona Maverick proizvodi u Meksiku. General Motors proizvodi svoje Blazer i Equinox EV modele u Meksiku, dok je uspjeh Hyundaija na tržištu električnih vozila u SAD-u uglavnom zasnovan na uvozu iz Južne Koreje.
Novi proizvođači električnih automobila poput Riviana i Lucid Motors također proizvode svoja vozila u SAD-u, u Ilinoisu i Arizoni, i stoga neće biti pogođeni carinama na vozila. Međutim, obje kompanije i dalje imaju poteškoća s podnošenjem troškova dijelova koji podliježu carinama, jer još uvijek nisu profitabilne i nastavljaju gubiti novac na svakom prodatom EV-u.
Ova situacija stvara uvjete za značajna povećanja cijena konkurentskih električnih vozila, što bi moglo dodatno proširiti razliku u cijeni između Tesle i drugih električnih vozila. To bi moglo biti dodatna prednost za Teslu, posebno uoči lansiranja novog, niže cijeljenog EV-a koji kompanija planira predstaviti u narednim mjesecima.
Trampova odluka o carinama uslijedila je nakon nekoliko nedelja neodlučnosti, a iako je obećao da će ove carine biti “trajni”, s obzirom na njegovu prošlost, one se uvijek mogu promijeniti.