Trojanac Harly je veoma sličan Jocker-u i krije se iza naizgled bezopasnih aplikacija u zvaničnoj Google-ovoj Play prodavnici
Prema podacima kompanije Kaspersky, od 2020. godine na Google Play je pronađeno više od 190 aplikacija u kojima se krio trojanac Harly. Konzervativna procjena broja preuzimanja ovih aplikacija je 4,8 miliona, ali stvarna cifra može biti i veća.
Baš kao i trojanci Jocker, trojanci u porodici Harly. Prevaranti preuzimaju obične aplikacije sa Google Play, ubacuju zlonamjerni kod u njih, a zatim ih postavljaju na Google Play pod drugim imenom. Aplikacije i dalje mogu imati funkcije koje su navedene u opisu, tako da korisnici možda ni ne posumnjaju da se nešto loše događa.
Većina članova porodice Jocker su programi za preuzimanje u više faza (downloader). Trojanci iz porodice Harly, s druge strane, sadrže cijeli payload unutar aplikacije i koriste različite metode za dešifrovanje i pokretanje.
Kao i drugi trojanci pretplatnici, Harly prikuplja informacije o korisnikovom uređaju, a posebno o mobilnoj mreži. Korisnički telefon prelazi na mobilnu mrežu i tada trojanac traži od C&C servera da konfiguriše listu pretplata za koje se mora prijaviti.
Trojanac otvara adresu za pretplatu u nevidljivom prozoru i unosi telefonski broj korisnika, dodiruje potrebnu dugmad i unosi kod za potvrdu iz SMS poruke. Rezultat toga je da je korisnik prijavljen za uslugu koju će plaćati, a da toga nije ni svjestan.
Još jedna značajna karakteristika ovog trojanca je da se može pretplatiti ne samo kada proces pretplate uključuje kod iz SMS poruke, već i kada je proces zaštićen telefonskim pozivom: u ovom slučaju trojanac upućuje poziv na određeni broj i potvrđuje pretplatu.
Kako se zaštititi od ovakvih trojanaca?
Zvanične prodavnice aplikacija kontinuirano se bore protiv širenja malvera, ali nisu uvek uspješne u tome.
Prije nego što instalirate aplikaciju, prvo treba da pročitate recenzije korisnika i provjerite njenu ocjenu na Google Play.
Naravno, imajte na umu da recenzije i ocjene mogu biti lažne.
(Informacija.rs)