Square Kilometer Array će pomoći u proučavanju ranog univerzuma

 

Australija je započela izgradnju svog Square Kilometer Array, sistema koji bi trebalo da postane najveći radio-teleskop na svijetu.

Kao što naziv implicira, niz će se fokusirati na niskofrekventne signale.

Pandan sa 197 konvencionalnih radio antena, SKA-Mid, dolazi u nacionalni park Meerkat u suvom, nenaseljenom regionu Karoo u Južnoj Africi. Taj element će proučavati frekvencije srednjeg opsega.

Australijski segment je zajednički napor posvećene SKA organizacije i Organizacije za naučna i industrijska istraživanja Komonvelta.

Očekuje se da će kombinovani niz, prvobitno zamišljen 1991. godine, transformisati radioastronomiju. To će uglavnom biti od pomoći za proučavanje ranog univerzuma i moglo bi pružiti novi uvid u formiranje prvih zvijezda tokom perioda rejonizacije.

Međutim, takođe bi trebalo da pomogne u istraživanju tamne energije i njenog potencijalnog uticaja na kosmičku ekspanziju. Ekstremna osjetljivost može čak biti korisna u potrazi za vanzemaljskim životom, iako će rezolucija ograničiti najdetaljnije pretrage na relativno bliske zvijezde.

Očekuje se da će radovi na Square Kilometer Array biti završeni do 2028. godine, a nakon toga će biti potrebno neko vrijeme da naučnici prikupe i dešifruju rezultate. Međutim, kao i sa Džejms Veb svemirskim teleskopom, očekuje se da će dugo čekanje isplatiti dividende.

Ovo je generacijska promjena koja bi mogla da pruži nove uvide u univerzum, a ne samo više detalja, piše PC Press.

 

Dopada vam se  IT-mixer? Podržite nas putem društvenih mreža na linkovima ispod. Lajkujte našu stranicu na Facebooku, budite informisani u svakom momentu.