Prognoza solarnih oluja je do sada predstavljala veliki problem čak i za najnaprednije fizičke modele
Međunarodni tim stručnjaka, pod vodstvom Centra za meteorologiju i geodinamiku i Instituta za istraživanje svemira Austrijske akademije nauka u Beču, je pomoću vještačke inteligencije uspio da poboljša preciznost prognoze štetnih solarnih vjetrova u svemiru.
Sunce je zvijezda odnosno goruća masa naelektrizovanog vodonika. Kako se ta masa kreće, energija u magnetskom polju Sunca se skuplja. Kada se Sunce kroz snažne erupcije plazme oslobađa te energije, nastaju solarni vjetrovi ili oluje.
Solarne oluje mogu znatno uticati na današnju modernu tehnologiju, najviše snabdijevanje strujom, GPS i druge komunikacione sisteme te prouzrokovati velike štete.
Austrijski naučnici su u saradnji sa Istraživačkim laboratorijem američkog ratnog vazduhoplovstva i NASA-om, tragali za novim pristupom u ovoj oblasti. U toku 25 godina dugog istraživanja ispitivana su različita mjerenja i modeli. Prognoza solarnih oluja je do sada predstavljala veliki problem čak i za najnaprednije fizičke modele.
„Uspjeli smo postojeće modele solarnog vjetra kombinovati sa novim algoritmima mašinskog učenja te na taj način znatno bolje predvidjeti posljedice Sunčevog vjetra na Zemlju“, objašnjava naučnica bečkog Centra za meteorologiju i geodinamiku Rachel Bailey.
Nova metoda smanjuje grešku u brzini solarnog vjetra od 99 na 78 km u sekundi te time poboljšava preciznost prognoze za oko 20 posto.