Influenseri koji zarađuju od svojih objava na društvenim mrežama neće više smjeti da postavljaju retuširane, tj. „fotošopirane“ fotografije, a da to na objave svima
Norveška je prošle sedmice donijela zakon prema kojem će influenseri, koji zarađuju od svojih objava na društvenim mrežama, morati da objave kada su njihove fotografije na neki način retuširane.
Norveški Zakon o marketingu donesen 2009. godine dobio je prošle sedmice prilično zanimljivu dopunu.
Prema njoj, ljudi koji zarađuju od svojih objava na društvenim mrežama neće više tamo smjeti da postavljaju retuširane, tj. „fotošopirane“ fotografije, bez da to na neki način objave svima.
Namjera zakona jeste „da stanu na kraj“ influenserima koji uljepšavaju svoje fotografije, dorađuju ih tako da na njima ispadnu mnogo ljepšima. Na taj način postavljaju nerealistične standarde ljepote – primarno pred svoje mlađe pratitelje na Instagramu, TikToku, Facebook-u i drugim mrežama.
Ono što je zabranjeno, dakle, jeste da se stavi na društvenu mrežu promotivnu (plaćenu) objavu s fotografijom na kojoj se vidi tijelo influencera, tako da se podrazumijeva da je riječ o sasvim prirodnoj, nedorađenoj fotografiji.
Ako je fotografija na bilo koji način izmijenjena, subjekt uljepšan i slično, uz objavu će to morati biti jasno istaknuto. Pod uljepšavanjem se misli na promjenu oblika ili veličine tijela, dijelova tijela te uljepšavanje kože.
Dakle, svaka intervencija u smanjenje opsega struka, povećanih usnica ili prenaglašenih mišića moraće biti transparentno „prijavljena“ publici.
Photošop policija
U slučaju kada influenseri propuste da napišu da je neka fotografija retuširana, prijeti im novčana kazna, koja se u ekstremnim slučajevima može čak da pretvori i u zatvorsku kaznu.
Ovakva inicijativa, koja je svakako vrijedna, kad je riječ o mentalnom zdravlju mladih te prenošenju realne slike svijeta, nije bez mana.
Norveški zakonodavac nije, naime, specifikovao hoće li se, i kako, pravila odnositi i na norveške influensere koji ne žive u njihovoj zemlji.
Isto tako nije određeno ko će, i kako da kontroliše objave na društvenim mrežama i glumi „photošop policiju“ te prijavljuje prekršitelje koji su se možda digitalno uljepšali, a to nisu napomenuli pratiteljima.
(Vice)