Deutsche Telekom i Stratospheric Platforms Limited (SPL) proveli su prvu uspješnu demonstraciju povezivanja velike brzine LTE / 4G podataka i glasovne veze preko platforme koja leti na ivici stratosfere i potpuno integrisana u komercijalnu mobilnu mrežu.
Početkom oktobra u Bavarskoj je izvedeno je nekoliko probnih letova s daljinski upravljanim vazduhoplovnim sistemom na visini od približno 14 kilometara da bi se uspostavile velike brzine podataka i glasovne veze putem antena instaliranih na avionu.
Demonstracija koju je izveo DT izvedena je u Bavarskoj pomoću aviona H3Grob 520 – daljinski pilotiranog avionskog sistema (RPAS) koji radi u niskoj stratosferi na nadmorskoj visini od 45.000 ft (oko 14 km) – i LTE antene, sa arhitekturom kompatibilnom sa 5G samostalno isporučuje signale do korisničke opreme u frekvencijskom opsegu od 2,1 GHz.
Brzine prenosa od 70Mbps
Ovim je omogućen glas preko LTE (VoLTE) poziva, video pozivi, preuzimanje podataka i video streaming prikazani su na standardnom pametnom telefonu i povezani u DT zemaljsku mrežu uživo. Stratosferski test pokazao je brzine prenosa od 70Mbps i brzine otpremanja od 23Mbps u propusnom opsegu od 10 MHz.
Zbog velike visine leta i gotovo nesmetanog pogleda na tlo, avion može koristiti posebne antene za napajanje radio ćelija promjera do 100 kilometara, čime nadopunjuje postojeću mrežu mobilnih telefona na zemlji.
Korišćenje mobilnog radija bilo bi moguće u budućnosti, posebno u područjima koja su trenutno u radio sjeni, npr. zbog geografskih uzvišenja, takozvane „bijele mrlje“. Za kupce se prelaz veze s klasičnog staničnog jarbola na leteću antenu odvija u pozadini glatko i neprimjetno.
Richard Deakin, izvršni direktor kompanije Stratospheric Platforms Limited, rekao je: „Danas je svjetsko otkriće stratosferskih platformi i naš put da revolucionišemo telekomunikacijsko iskustvo za mnoge loše opslužene kupce širom svijeta.“
On je dodao još: „Naš vodeći partner Deutsche Telekom sada je u naše ime dovršio prvu svjetsku probu za koncept koristeći LTE / 4G telekomunikacijske usluge i radujemo se što ćemo pokazati našu 5G antenu koja će uskoro biti spremna za stratosferska ispitivanja leta. Radićemo s našim partnerima i drugima tokom sljedećih nekoliko godina kako bismo to doveli do operativnog uvođenja oko 2024. godine s ključnim prednostima koje razlikuju naše rješenje od sve ostale konkurencije i značajnom troškovnom prednošću.“
U budućnosti brzi internet stiže bilo gdje
„Pokazali smo da brzi internet i povezanost možemo donijeti bilo gdje u budućnosti. Kombinovano znanje SPL-a i Telekomove stručnosti u mobilnim komunikacijama osnova su ove nove tehnologije“, rekao je Bruno Jacobfeuerborn, član odbora SPL-a.
„Naročito u područjima kojima je teško pristupiti s tradicionalnim pokretnim jarbolima, leteće bazne stanice biće koristan i isplativ dodatak našoj mobilnoj komunikacijskoj mreži“, ističe Jacobfeuerborn.
SPL sarađuje s drugim partnerima na razvoju aviona s daljinskim upravljanjem na vodonik, pripadajućeg korisnog tereta komunikacija i srodne zemaljske infrastrukture, kao i na organizovanju ekološkog sistema za proizvodnju i uslužni partner potreban za komercijalnu isporuku tehnologije raspoređivanje. Prvi let je zakazan sredinom 2022. godine.
(sUAS News)