Većina izvršnih direktora vjeruje da će vještačka inteligencija (AI) značajno promijeniti način na koji posluju u narednih pet godina, prema godišnjem istraživanju.
Skoro jedna trećina britanskih šefova ispitanih u najnovijoj PwC globalnoj anketi za izvršne direktore planira da koristi
u svojim poslovima – ali je kritičan.U istraživanju 1,378 direktora u 91 teritoriji, 35% britanskih šefova izjavilo je da planira uvesti AI u poslovanje u naredne tri godine, ali sličan udio uopšte nema takve planove (36%, u usporedbi sa globalnim prosjekom 23%).
Od onih koji nemaju planove da se bave AI, 76% je dalo deficit u snabdjevanju kvalifikovanim radnicima kao svoj glavni razlog.
Među direktorima u Velikoj Britaniji, 42% je izjavilo da vjeruju da će vještačka inteligencija postati pametna kao i ljudi, ali 42% se ne slaže. PwC je utvrdio da su direktori Velike Britanije bili manje uvjereni da će vještačka inteligencija ukloniti ljudsku pristrasnost (32%) u poređenju sa globalnom cifrom od 48%. Međutim, skoro polovina CEO-a u svijetu vjeruje da će predrasude i dalje ostati.
AI mora biti transparentan
Velika većina izvršnih direktora (82%) složila se da odluke zasnovane na AI moraju biti transparentne kako bi im se moglo vjerovati.
U Velikoj Britaniji, 70% šefova podržava nacionalne strategije i politike koje se vode pred vladom, a vjeruju da bi vlada trebala igrati integralnu ulogu u razvoju AI (63%).
Nešto manje od polovine anketiranih direktora u Velikoj Britaniji (47%) smatra da bi organizacijama trebalo dozvoliti samoregulaciju upotrebe AI, dok se nešto manje (44%) ne slaže.
Skoro polovina (49%) veruje da bi vlada trebalo da obezbjedi zaštitnu mrežu za radnike koji su raseljeni od strane vještačke inteligencije, ali 41% se ne slaže. Skoro dvije trećine (65%) direktora u Velikoj Britaniji smatra da bi vlada trebala potaknuti organizacije da prekvalifikuju radnike čiji su poslovi automatizovani.
„Postoji očigledno mnogo očekivanja među poslovnim liderima o mogućnostima koje su pred nama kada je u pitanju AI“, rekao je Euan Cameron, lider za umjetnu/vještačku inteligenciju u Velikoj Britaniji u PwC. “Ali kada je riječ o tome kako treba upravljati i regulisati ovaj svijet, mišljenja ostaju podijeljena.
„Preduzeća imaju velika očekivanja od onoga što bi vještačka inteligencija mogla pružiti, tako da je važno da politike AI širom svijeta odgovaraju svrsi. Regulacija ne bi trebalo da guši inovacije, ali treba da osigura da stvaramo budućnost koja će funkcionisati za sve. “
Cameron je dodao: „Lideri i stručnjaci za AI trebaju blisko sarađivati sa kreatorima politika, regulatornim tijelima i institucijama za standarde kako bi osigurali da postoji pravo upravljanje za podršku njihovim ambicijama, ali, što je najvažnije, držati najbolje interese šireg društva i radnika u srcu.“
Izvor: computerweekly