Može li sudska presuda da Facebook nije „teritorija bez zakona“ da zaštiti maloljetnike od predatora na društvenim mrežama
Najnoviji korak ka boljoj zaštiti mogućih žrtava na mrežama napravljen je u Teksasu, gdje je Vrhovni sud presudio da Facebook nije „teritorija bez zakona“ i da može da odgovara za aktivnosti koje trgovci ljudima sprovode putem te mreže kako bi vrbovali decu.
Tinejdžeri žrtve trgovine ljudima, koji su svoje makroe upoznali preko Facebook-a, tužili su društvenu mrežu, jer ih nije upozorila na nelegalne aktivnosti niti pokušala da ih spreči.
Sudije su presudile da žrtve mogu da nastave sa parnicama uprkos tome što su advokati Facebook-a tvrdili da je kompanija oslobođena odgovornosti prema članu 230 saveznog Zakona o pristojnosti u komunikacijama, prema kojem ono što korisnici kažu ili napišu na internetu nije ujedno i poruka onoga ko je prenosi.
Vrebanje maloljetnika na društvenim mrežama
Vrbovanje maloljetnika putem društvenih mreža u Srbiji se utrostručilo tokom pandemije korona virusa. Od ukupnog broja žrtava trgovine ljudima na godišnjem nivou, prosječno 60 odsto njih je maloljetno.
Nedavni izveštaj Instituta za trgovinu ljudima otkrio je da se većina vrbovanja u aktivnim slučajevima prošle godine dogodila na Facebook-u.
Prema podacima Biroa za borbu protiv trgovine ljudima, u Srbiji je od početka 2020. do kraja oktobra te godine zabilježeno 48 žrtava trgovine ljudima, od kojih su 23 djeca. Tokom 2019. godine zabilježeno je 39 žrtava, od kojih 19 djevojčica i šest dječaka, dok je u 2018. bilo 55 žrtava, od kojih 24 devojčice i 12 dečaka.
Portparolka Biroa za borbu protiv trgovine ljudima Maja Jovanović Raković za Sputnjik ističe da su društvene mreže, aplikacije i sajtovi za dopisivanje postali idealna mjesta za vrbovanje maloljetnika, prije svega zato što se starije osobe i organizovane kriminalne grupe kriju iza lažnih profila.
Kako predočava, 70 odsto vrbovatelja nalazi se na društvenim mrežama. U svijetu se na internetu nalazi oko 700.000 predatora u svakom momentu.
Odgovornost socijalnih mreža
Nevena Krivokapić Martinović iz „Šer fondacije“ pojašnjava da su platforme dužne da reaguju na povredu nečijih prava ili učinjeno krivično delo tek onda kada ih korisnici obavjeste da se takve aktivnosti sprovode na mreži. Da bi nemila siutacija što pre bila spriječena, izuzetno je važno da platforme brzo reaguju i da sarađuju s državnim organima.
„Kada dođemo do tog trenutka, to se ne dešava tako efikasno zato što cio svijet koristi društvene mreže. Možemo samo misliti koliko se situacija dnevno dešava. Treba efikasnije raditi na toj saradnji i tome da timovi unutar društvenih mreža efikasnije donose odluke i uklanjaju sadržaj koji ne treba da se nađe na njihovim platformama“, napominje Nevena Krivokapić Martinović.
Što više bude bilo slučajeva poput onog sa Facebook-om, ističe Nevena Krivokapić Martinović, to će društvene mreže biti pod većim pritiskom da nešto preduzmu da ih spreče:
„Njima ne odgovara da budu proglašavani odgovornima i da snose velike posljedice zbog toga. Na primjer, u prethodnih nekoliko godina, kada govorimo o lažnim vijestima, Facebook je po zemljama okupio stručne timove koji provjeravaju lažne vijesti i koji moraju da govore nacionalnim jezikom da bi razumjeli kontekst. To ne mogu da rade timovi iz Amerike. Oni ne znaju kontekst u Srbiji, BiH, Hrvatskoj… Te promjene se dešavaju jako sporo i očigledno je da će se brže događati ukoliko bude bilo više takvih slučajeva, gdje se ljudi bore za svoja prava na način koji će štetiti društvenim mrežama, pa će one morati da budu odgovornije prema svojim korisnicima“.
Trgovina ljudima moderni oblik ropstva
Trgovina ljudima kao moderni oblik ropstva je jedno od najtežih krivičnih djela protiv čovječnosti i predstavlja drastično kršenje osnovnih ljudskih prava – na život, slobodu izbora i slobodu kretanja, kao i kršenje osnovnih principa međunarodnih pozitivnih pravnih propisa u oblasti ljudskih prava i sloboda.
Veliki broj zemalja u svijetu bori se s trgovinom ljudima, čije su žrtve uglavnom žene i djevojke. Nažalost, broj maloljetnih žrtava je – sve veći.
(Sputnik news)