Kada nam padne mrak na oči da to bude baš bukvalno…

 

Čuveni Plavi ekran smrti (BSOD – Blue Screen of Death), koji je mnoge generacije korisnika Windows doveo u očaj, doživjeće promjenu u „Crni ekran smrti“ u novoj verziji Microsoftovog operativnog sistema – Windows 11.

Ažuriranje još nije stupilo na snagu, ali će se koristiti u potpuno funkcionalnoj verziji operativnog sistema Windows 11. Ovo je najradikalnija BSOD promjena od uvođenja tužnog smajlića u operativnom sistemu Windows 8 2012. godine i QR kodova 2016. godine.

Prvi put predstavljen u operativnom sistemu Windows 3.0, Blue Screen of Death pomogao je IT profesionalcima i timovima za podršku da dijagnosticiraju greške u hardveru i memoriji. BSOD se obično pojavljuje u slučaju kritične greške, uključujući OS kernel, i sadrži podatke koji pomažu sistemskim administratorima da shvate kakav je problem prouzrokovao smetnje.

Iako će kompanija u Windows 11 sistemu koristiti „crni ekran smrti“, ostalo bi trebalo sve ostati kako je i u sistemu Windows 10, uključujući tužni smajli, QR kôd i druge informacije – korisnici umjesto toga neće morati mijenjati ni drugu skraćenicu BSOD (Blue – Black).

Poznato je da je u novoj verziji operativnog sistema Windows dizajniranoj za pregled „ekran smrti“ zelen; ovo je opcija koju Microsoft koristi u sklopovima za članove programa Windows Insider od 2016. godine – ili beta korisnike jednostavnijim rječnikom.

 

Windows 11 će imati i podršku za dinamičko osvježavanje ekrana kako bi produžili trajanje baterije na laptopima

Microsoft je predstavio novu funkciju dinamičkog osvježavanja (DRR) u sustavu Windows 11. Ona automatski kontroliše brzinu osvježavanja, smanjujući je radi uštede energije baterije na prenosivim uređajima; i obrnuto, povećavajući ga kad vam zaista treba.

Pročitajte još: Koji su sistemski zahtjevi za Windows 11

Već danas mnogi prenosni računari podržavaju brzine osvježavanja ekrana od 120 Hz ili više – ovo pruža glatkiji prikaz slike. U ovom slučaju se baterija uređaja troši mnogo aktivnije.

Windows 10 omogućava kompatibilnim prenosnim računarima da se prebace između 60 i 120 Hz, ali izbor ostaje „statičan“. Integracija DRR-a u Windows 11 omogućava vam dinamičku kontrolu frekvencije; mijenjajući ga ovisno o tome šta korisnik radi za računarom.

 

Dopadaju vam se tekstovi na IT-mixer.com? Podržite nas putem društvenih mreža na linkovima ispod. Lajkujte našu stranicu na Facebooku, budite informisani u svakom momentu.