​Francuska ministarka obrazovanja An Žente izjavila je da želi da korištenje društvenih mreža za mlađe od 15 godina bude zabranjeno na cijeloj teritoriji EU.

Iako Francuska već ima zakon koji zabranjuje pristup društvenim mrežama osobama mlađim od 15 godina, Pariz sada želi da taj zakon postane obavezujući na nivou EU i traži podršku od drugih zemalja članica za uvođenje zajedničke evropske regulative, piše „Politico“.

Žente je na marginama sastanka ministara EU za obrazovanje i mlade u ponedjeljak ocijenila da bi EU trebalo da slijedi primjer Australije, koja je predložila zabranu korištenja društvenih mreža za osobe mlađe od 16 godina.

Žente je naglasila da je ovo pitanje postalo hitno s obzirom na zabrinutosti u vezi sa uticajem društvenih mreža na mentalno zdravlje mladih.

Premijerka Danske Mete Frederiksen podržala je francuski prijedlog, dok je predsjednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen predložila da EU sprovede istraživanje o uticaju društvenih mreža na mentalno zdravlje mladih.

U Australiji, na koju se Žente poziva, ministarka za komunikacije Mišel Rouland uvela je zakon koji zabranjuje djeci mlađoj od 16 godina pristup društvenim mrežama.

Ovdje su uključene društvene mreže kao što su TikTok, Facebook i Instagram, a cilj je da mladi budu zaštićeni od štetnog sadržaja na internetu. Platformama koje ne budu usklađene s ovom zakonskom regulativom prijeti kazna do 33 miliona dolara, prenio je „AP“.

„Zakon ima za cilj da postavi društvenu normu da pristup društvenim mrežama ne bude ključni dio odrastanja“, rekla je Rouland, naglašavajući da je sigurnost na internetu veliki izazov za roditelje.

Prema istraživanjima, gotovo dvije trećine australijskih tinejdžera vidjelo je štetan sadržaj na mrežama, uključujući nasilje, zloupotrebu droga i samopovrijeđivanje.

Zakon je naišao na široku političku podršku, a platformama će biti dozvoljeno godinu dana da implementiraju restrikciju starosti.