Dva američka zakonodavca vrše pritisak na Apple i Alphabet koji je matična kompanija Google da uklone TikTok iz svojih prodavnica aplikacija u Sjedinjenim Državama do 19. januara, navodeći zabrinutost za nacionalnu bezbjednost. Dvostranački poziv na akciju upućen je u pismu u petak direktorima ovih tehnoloških giganata.

Pismo su poslali republikanski predstavnik Džon Molenar, predsjedavajući Odbora za Kinu Predstavničkog doma SAD-a, i demokratski predstavnik Raja Krišnamorti, najviši član tog odbora. Zakonodavci su se pozvali na nedavnu odluku američkog federalnog apelacionog suda koja je potvrdila zakon kojim se zahtijeva od ByteDance-a, kineskog vlasnika TikToka, da proda svoje operacije u SAD-u ili se suoči sa zabranom aplikacije.

TikTok, koji ima 170 miliona korisnika u SAD-u, već duže vrijeme je predmet intenzivnog ispitivanja zbog zabrinutosti da bi vlasništvo ByteDance-a moglo omogućiti kineskoj vladi uticaj na podatke korisnika.

 

Zakonodavci pozivaju na hitnu prodaju TikToka

 

Pored zahtjeva za uklanjanjem aplikacije iz prodavnica, Molenar i Krišnamorti su direktno pozvali direktora TikToka, Šou Zija Čeva, da ByteDance proda aplikaciju. „Kongres je odlučno djelovao kako bi odbranio nacionalnu bezbjednost SAD-a i zaštitio američke korisnike TikToka od Komunističke partije Kine“, napisali su. „Pozivamo TikTok da odmah sprovede kvalifikovanu prodaju.“

Ni Apple, Alphabet, niti TikTok nisu odgovorili na zahtjeve zakonodavaca. U međuvremenu, ByteDance i TikTok podnijeli su hitan zahtjev za privremenu blokadu ovog zakona dok ga ne razmotri Vrhovni sud SAD-a.

 

Utjecaj zabrane TikToka na korisnike u SAD-u

 

Američko Ministarstvo pravde pojasnilo je u srijedu da zabrana TikToka, ukoliko stupi na snagu 19. januara, neće odmah onemogućiti trenutnim korisnicima aplikacije u SAD-u da je koriste. Međutim, ograničenja tehničke podrške na kraju će učiniti aplikaciju neupotrebljivom.

TikTok je u četvrtak upozorio da će, ukoliko sud ne interveniše, zakon efektivno ukloniti aplikaciju iz prodavnica aplikacija i učiniti je nedostupnom novim korisnicima. Kompanija je takođe navela da će prestanak pružanja usluga podrške „onesposobiti platformu u Sjedinjenim Državama i učiniti je potpuno neupotrebljivom.“

 

Političke podjele oko zabrane TikToka se produbljuju

 

ByteDance i TikTok su istakli da je novoizabrani predsjednik Donald Trump obećao spriječiti zabranu aplikacije. Međutim, republikanski senator Džoš Holi naglasio je da zakon ne ostavlja nikakav prostor za izbjegavanje prodaje. „Zakon je jasan,“ rekao je Holi. „Glavni problem je što je TikTok podložan nadzoru Pekinga — to je problem.“

 

Šta slijedi za TikTok?

 

S obzirom na to da se rok od 19. januara približava, budućnost TikToka u SAD-u ostaje neizvjesna. Ako ByteDance ne proda aplikaciju, ona bi mogla nestati iz prodavnica aplikacija i prestati funkcionisati. Ova situacija visokog rizika naglašava stalne tenzije između američke vlade i kineskih kompanija, čineći TikTok ključnom tačkom rasprave o bezbjednosti podataka i nacionalnom suverenitetu.