Američko ratno zrakoplovstvo (USAF), divizija „Skunk Works“ kompanije Lokid Martin i Kalspan izveli su prije nekoliko dana let od preko 17 sati sa VISTA X-62A , modularnom probnom verzijom lovca F-16
Lokid Martin je objavio da je njegov sistem vještačke inteligencije prvi put letio na trenažnom avionu VISTA X-62A više od 17 sati.
VISTA je akronim za promjenjivu probnu letjelicu za simulaciju u letu) je nova oznaka NF-16D, F-16D Block 30 Peace Marble Il koji je nadograđen sa Block 40 avionikom. Može da koristi softver za simulaciju karakteristika performansi drugih aviona, i ovom prilikom je oponašala čovjeka pilota.
U junu 2021. godine, vazdušne snage su odlučile preimenovati NF-16D u VISTA X-62A. Supersonični mlaznjak je zatim dobio ažurirani VISTA Simulation System (VSS) koji je obezbijedio Kalspan, i Lokid Martinov model praćenja algoritma (MFA) i Sistem za autonomnu kontrolu simulacije (SACS).
Ovo je prvi put da je vještačka inteligencija upotrebljena na takav način na taktičkom avionu, kaže Lokid. Cilj je korišćenje platforme za testiranje dizajna aviona koji mogu da lete autonomno.
„VISTA će nam omogućiti da uporedimo razvoj i testiranje najsavremenijih tehnika vještačke inteligencije sa novim dizajnom bespilotnih vozila“, rekao je direktor istraživanja Škole probnih pilota američkog vazduhoplovstva (USAF TPS) dr. M. Christopher Cotting. „Ovaj pristup, u kombinaciji sa fokusiranim testiranjem novih sistema, brzo će razviti autonomiju za bespilotne platforme i omogućiti nam da isporučimo taktički relevantne sposobnosti.“
Lokidova divizija „Skunk Works“ radila je sa „Calspan Corporation“ na izgradnji VISTA za USAF TPS u bazi vazduhoplovstva Edvards u Kaliforniji. Između ostalog, program VISTA je korišćen za razvoj virtuelnog heads-up displeja i sistema za unos glasovnih komandi za F-35 Lightning II.
USAF je nedavno nadogradio VISTA X-62A sa Lokid-ovim algoritmom za praćenje modela (MFA) i sistemom za simulaciju autonomne kontrole (SACS). Kada su integrisani, ovi sistemi pomažu VISTA-i da sprovede napredne testove leta koristeći autonomiju i veštačku inteligenciju.
(Air Data News)