Airbus UpNext je počeo da testira svoj projekat DragonFly koristeći A350-1000. Testovi imaju za cilj procjenu izvodljivosti i relevantnosti sistema autonomnog leta kako bi operacije bile bezbjednije i efikasnije.
Paket tehnoloških asistencija je poznat kao projekat DragonFly i uključuje različite podsisteme. U stanju je da izvrši automatska hitna skretanja tokom faze krstarenja, automatsko slijetanje i pomaže tokom taksiranja, na primjer, u uslovima slabe vidljivosti.
U situacijama kada posada nije u mogućnosti da kontroliše letjelicu, DragonFly može da preusmjeri let na najbliži odgovarajući aerodrom dok šalje neophodne informacije kontroli vazdušnog saobraćaja kako bi omogućio bezbjedno slijetanje.
Nove karakteristike se testiraju na avionima A350-1000 na aerodromu Tuluz-Blanjak pod rukovodstvom njihove podružnice Airbus UpNext koja testira novu tehnologiju prije nego što bude uvedena u ostatak flote.
„Inspiraciju smo dobili iz prirode – sistemi koji se testiraju dizajnirani su da identifikuju određene karakteristike terena. Na taj način mogu bezbjedno da manevrišu autonomno, baš kao što vretenci (vilinski konjići) imaju sposobnost da prepoznaju orijentire“, rekla je Izabel Lakaz, šef demonstratora projekta DragonFly.
Tokom kampanje testiranja leta, primenjene tehnologije su uspjele da uspješno upravljaju simuliranim slučajem onesposobljenosti pilota. Uzimajući u obzir spoljne faktore kao što su zone leta, teren i vremenski uslovi, avion je bio u mogućnosti da automatski generiše novu putanju leta i komunicira sa kontrolom vazdušnog saobraćaja i centrom za kontrolu operacija avio-kompanije.
Tehnologija obezbjeđuje posadi zvučna upozorenja o preprekama, kontrolu brzine i navođenje do piste koristeći određenu mapu aerodroma. Ove karakteristike bi se mogle pokazati vitalnim u operacijama na kopnu sa slabom vidljivošću, izbegavajući potrebu za korišćenjem vozila za praćenje.
(aviacionline)