Lasersko napajanje dronova sa Zemlje moglo bi da se koristi u vojne svrhe, pa iz tog razloga Kinezi ne otkrivaju postignute rezultate, kao što su snaga i efikasnost punjenja, domet lasera…

 

Ako kineski naučnici uspiju da dronove napajaju laserima sa Zemlje oni ne bi morali da slete radi dopunjavanja ili zamjene.

Tehnološka veza između dronova i lasera ​​bila je takva da su do sada stručnjaci dizajnirali lasere za gađanje dronova sa namjerom da ih skinu sa neba. Međutim, tim istraživača sa kineskog Sjeverozapadnog politehničkog univerziteta (NPU) razmišlja o tome kako da koristi lasere u druge svrhe – za daljinsko napajanje dronova.

Ideja je da se koristi fotoelektrični efekat kako bi se dron „pogodio” laserskim zrakama sa zemlje, ali umjesto da ga obori, specijalni visokoenergetski laserski zrak bi mu prenio potrebnu energiju za rad. Na ovaj način bi se baterije dronova mogle puniti bežično, u letu, a dronovi bi, teoretski, mogli trajno ostati u vazduhu (odnosno, dok neki drugi sistem ne otkaže).

 

Praćenje i punjenje dronova na daljinu

 

Tim koji stoji iza ove inovacije kaže da je nedavno sproveo tri terenska testiranja, tokom kojih je bio u stanju da napaja dronove laserima u letu. Jedno ispitivanje je obavljeno u zatvorenom, a preostala dva na otvorenom, jedno danju, a drugo noću.

Dalja istraživanja se sada fokusiraju na pametni sistem koji bi mogao da nadgleda dronove 24 časa dnevno i da ih napaja optičkim laserskim sistemom po potrebi. Za ove svrhe poslužiće im napredni algoritmi, koji će morati da budu efikasni u praćenju u različitim situacijama – danju, noću, u različitim vremenskim uslovima.

Pored razvoja sistema za praćenje, rade i na tehnologiji usmjeravanja laserskog zraka. Tako će laser moći automatski da se fokusira na dron i promjeni njegov intenzitet, u zavisnosti od udaljenosti na kojoj se letjelica nalazi i eventualnih prepreka koje bi bile između lasera ​​i njega.

Prema riječima kineskih stručnjaka, dron, koji pokreće laser, može se podići do „visine nebodera“. Međutim, odlučili su da ne otkriju tačnu udaljenost na kojoj je sistem testiran.

Naučnici kažu da primjenu ove tehnologije vide u misijama traganja i spasavanja, gdje je veoma važno da dronovi budu dugo u vazduhu. Kažu i da bi lasersko napajanje dronova moglo da se koristi u vojne svrhe, pa iz tog razloga ne otkrivaju postignute rezultate, kao što su snaga i efikasnost punjenja, domet lasera ​​ili slični tehnički detalji.

(scmp)

 

Dopada vam se  IT-mixer? Podržite nas putem društvenih mreža na linkovima ispod. Lajkujte našu stranicu na Facebooku, budite informisani u svakom momentu.