Ruska bespilotna borbena letelica S-70 „Ohotnik“ u prevodu lovac, koja ima aerodinamičku šemu „leteće krilo” može da leti na funkcijama veštačke inteligencije i može da leti do visine svemira kada je opremljen odgovarajućim motorima.

 

„Pored niske vidljivosti i nadzvučne brzine, bespilotna letjelica S-70 Ohotnik može da dostigne velike visine i, u budućnosti, može da leti do visine svemira, ali, to će da zavisi od motora koji tek treba da se naprave“, rekao je direktor Muzeja protivvazdušne odbrane Jurij Knutov.

„Su-57 može da kontroliše gomilu dronova Ohotnik, a ova kombinacija otvara velike mogućnosti za rješavanje strateških borbenih zadataka. „Hunter“ je napravljen na isti način kao i Su-57. A u Ukrajini su avioni Su-57 rješavali borbene zadatke i vraćali se neprimjećeno“, dodao je Knutov.

Ovo ukazuje da bi Su-57 i grupa Ohotnika ili uništili velike strateške ciljeve kao što su komandni centri Sjevernoatlantskog saveza (NATO) i civilno-vojne ciljeve ili bi olakšali put velikim bombarderima kao što su Tupoljev Tu-160, Tu-22 ili MiG-31 koji mogu da nose krstareću raketu Kh-101 ili hipersoničnu raketu Kindžal.

 

Leti brzinom od 1.000 kilometara na čas

 

S-70 „Ohotnik“ pokreće turbomlazni motor AL-31. On će moći ostvariti nadzvučnu brzinu leta (oko 1400 km/h). Njegova krstareća brzina biće u granici visoke dozvučne brzine koja će se kretati u vrijednosti oko 1000 km/h. S-70 će moći preletjeti oko 5000 km i dostići visinu (plafon leta) 10 000+ metara. Odatle će visokopreciznim oružjem moći uništavati neprijateljske kopnene ciljeve i vršiti operacije vazdušnog izviđanja.

Pretpostavka je da će „Ohotnik“ imati sposobnost da ponijese do 2,5 tone ubojnog tereta (pojedini izvori govore da će udarni dron moći da ponijese čak 8 tona bombi i raketa). Sa rasponom krila od 20 metara i dužinom od 14 metara, pretpostavlja se da će S-70 „Ohotnik“ dostizati masu do 25 tona. To je npr. dvostruko više od taktičkog lovca četvrte generacije MiG-29.

Ubojno naoružanje nosiće u unutrašnjim borbenim spremnicima, slično kao kod lovaca 5. generacije. Korpus bespilotnog aparata bit će napravljen od kompozitnih materijala.

Bespilotna letjelica je opremljena elektro-optičkim nišanima, radio-vezom i „drugim vrstama opreme za izviđanje“, navodi rusko Ministarstvo odbrane. Dron je svoj prvi let izveo 7. avgusta 2019. godine.

Posebno je važno istaknuti da Ministarstvo obrane Rusije inzistira na integraciji teških bespilotnih letjelica S-70 „Ohotnik“ s višenamjenskim borbenim avionima pete generacije Su-57.

Prvi jurišni dron S-70 „Ohotnik“ bi trebao biti isporučen ruskim oružanim snagama 2024. godine, međutim Ministarstvo odbrane je očigledno zahtjevalo da se ubrza eksperimentalni rad, tako da su već primjećene dvije verzije na satelitskim snimcima.

Sjedinjene Američke Države su pokušale da razviju bespilotnu letelicu sa sličnim karakteristikama i performansama, ali su odustale od projekta nakon što njeni inženjeri nisu mogli da prevaziđu tehničke probleme.

Bespilotna letjelica Suhoj S-70 “Ohotnik” ima dosta karakteristika bespilotnih letjelica šeste generacije.

 

Dopada vam se  IT-mixer? Podržite nas putem društvenih mreža na linkovima ispod. Lajkujte našu stranicu na Facebooku, budite informisani u svakom momentu.