ARMv8 postoji već godinama, to je prva 64-bitna verzija ARM arhitekture. Sada je vrijeme da prijeđemo na ARMv9. Ne, ne skače na 128-bit, ali to je kraj 32-bitnoj arhitekturi. ARM planira preuzeti Cortex-A jezgre 64-bitne samo do 2023. godine i sarađuje sa svojim partnerima kako bi osigurao da je softverski ekosistem spreman mahnuti zbogom 32-bitnim aplikacijama (proces za koji se ARM nada da će biti završen do kraja ove godine).
Osim dijelova, ARM je predstavio nove CPU i GPU dizajne koji će se naći u budućim čipsetima, kao i novi hardver za podršku koji će ih sve povezati u različitim konfiguracijama koje će se koristiti u svemu, od laptopa, preko telefona do pametnih televizora i drugih multimedijalnih uređaja. Postoji nekoliko uzbudljivih vrhunskih dizajna, ali stvari koje se ulaze u početnu razinu mogu se pokazati kao promjena igre.
Cortex-X2, A710, A510 procesorske jezgre
Cortex-X2 je druga generacija nove vrste ARM jezgri visokih performansi, obećava povećanje brzine od 16% u odnosu na X1 jezgru izgrađenu na istom čvoru koja radi na istoj frekvenciji.
Međutim, očekuje se da će se ovi novi dizajni naći na tržištu tek sljedeće godine, pa će više nego vjerovatno biti ugrađeni na nadograđene čvorove u odnosu na dizajne iz 2021. godine. ARM je optimizovao vrhunske performanse X2 i udvostručio performanse mašinskog učenja (ML). Prema ARM-u, vrhunske jednonitne performanse X2 su 40% veće od 2020. procesora za laptop – 15 W Intel i5-1135G7.
Takođe, novi DSU-110 („DynamIQ Shared Unit“) omogućava do 8 Cortex-X2 jezgri koje se koriste u dizajnu visokih performansi (ovo je više za laptop / desktop, pa čak i za upotrebu servera, a ne za telefone). Sistemska predmemorija L3 udvostručena je na 8 MB, a ARM je naporno radio na smanjenju latencije pristupa podacima.
Velike jezgre A-serije također imaju novi dizajn, međutim, s X-jezgrom visokih performansi oko koje su prešle u srednji segment. Dakle, novi Cortex-A710 je samo 10% brži od A78 (na istom čvoru i frekvenciji), ali energetska efikasnost porasla je za 30% (i, opet, brzina mašinskog učenja se udvostručila).
Kada smo kod A710, ARM predviđa da će za radna opterećenja u igrama čipset koji sadrži A710 CPU i Mali-G710 GPU zabilježiti 33% poboljšanje u performansama CPU-a, 20% u performansama GPU-a i bit će 15% učinkovitiji u odnosu na trenutni A78 / G78 dizajn. To je prilično veliko generacijsko poboljšanje.
Po prvi put od 2017. ARM je dizajnirao i novu malu jezgru – Cortex-A510 je možda zapravo najuzbudljiviji dio današnje najave. Brži je za 35% od starog A55, energetski efikasniji za 20% i sa 3 puta većim mogućnostima mašinskog učenja. Prema ARM-u, A510 je po performansama blizu starijih velikih A-jezgara. Ovo će biti veliko poboljšanje za početne modele, pa čak i telefone srednje klase.
Zanimljivo je i kako je ARM ovo postigao – s novim dizajnom, dvije jezgre A510 zapravo dijele dijelove hardvera kako bi ih fizički učinile manjim (a samim tim i jeftinijim u proizvodnji). Slična ideja dizajna nije uspjela sjajno za AMD, ali ARM je pronašao način da to učini (barem za potrebe jezgre visoke efikasnosti).
ARMv9 se fokusira na sigurnost i sposobnost drobljenja velike količine podataka. Proširenje za označavanje memorije olakšat će uklanjanje i sprečavanje curenja memorije i drugih problema s memorijom koji štete performansama i predstavljaju sigurnosnu prijetnju.
Grafički procesori Mali-G710, G610, G510 i G310
Jeste li znali da je Mali prvi GPU u pogledu isporuka? Preko milijardu Mali GPU isporučenih je 2020. Oni napajaju oko polovine pametnih telefona i oko 80% pametnih televizora. A danas ARM donosi najširi spektar GPU dizajna koji će odgovarati svim ljepotama tržišta.
Pročitajte još: Novosadski Anari AI postaje poznat startup u svjetskoj AI hardver industriji
Novi Mali-G710 nalazi se na vrhu. 20% je brži, 20% energetski efikasniji od starijih dizajna i dobiva 35% poboljšanja u ML zadacima. G710 će biti predstavljen u budućim flegšip modelima pametnih telefona, ali i Chromebook računarima. Pojačanje brzine ML dobro će doći za nova poboljšana poboljšanja slike i omogućavanje novih video režima.
Ispod njega je Mali-G610, koji je zasnovan na G710, iako cilja nižu cijenu i može se koristiti u vrhunskim telefonima.
Mali-G510 je dvostruko brži i 22% energetski efikasniji od starijih dizajna (ML performanse su takođe udvostručene). Ovo će postati oslonac telefona srednje klase, pametnih televizora i set-top box uređaja.
Mali-G310 je drugi najuzbudljiviji dio današnje najave nakon A510. Ovo dvoje će zaista promijeniti iskustvo na donjem kraju. Obećava 4,5-postotno povećanje performansi Vulkana, teksturne jedinice su 6 puta brže, Android UI izvedba prikazivanja udvostručena je.
(GSMarena)