Studenti sa Tehničkog univerziteta u Ajndhovenu vjeruju da su stvorili najodrživiji automobil na svijetu jer hvata više CO2 nego što ga emituje
Studentski tim TU Ajndhovena, TU/ecomotive, razvio je održiv električni putnički automobil koji hvata više ugljen-dioksida (CO2) nego što emituje tokom vožnje.
To je prototip, nazvan Zem, koji prečišćava vazduh kroz poseban filter. Čuvanjem uhvaćenog CO2 i njegovim odlaganjem, Zemlja može doprinijeti smanjenju globalnog zagrijavanja. Studenti će nastaviti da unapređuju vozilo u narednim godinama, sa ciljem da ga učine ugljeničnim neutralnim tokom njegovog životnog ciklusa, sa krajnjim ciljem da na kraju izađe na put.
Saobraćajni sektor je veliki zagađivač, koji je prije nekoliko godina proizveo oko četvrtine ukupnih emisija ugljenika u EU. Putnički automobili su odgovorni za više od 60 odsto ovih emisija. U cilju smanjenja ovih emisija, 35 studenata je dizajniralo, razvilo i napravilo automobil koji proizvodi malo ili nimalo izduvnih gasova tokom procesa proizvodnje i na putu.
Automobil može da uhvati 2 kilograma CO2 kroz poseban filter na svakih 32.000 pređenih kilometara godišnje. To znači da deset automobila može da uskladišti onoliko ugljen-dioksida koliko prosječno drvo.
„To možda ne izgleda mnogo, ali ukupni dobitak je značajan ako ga uskoro primijenite u velikom obimu u svakom putničkom automobilu“, tvrdi tim.
Na kraju krajeva, postoji više od milijardu putničkih automobila koji se voze širom svijeta koji bi mogli da hvataju CO2 umjesto da ga emituju.
Ekstra održivost
Filter kroz koji struji spoljni vazduh je jedinstven, a studenti su u procesu prijave patenta za ovu inovaciju, pa još nisu objavili detalje o njoj.
TU/ecomotive razmišlja o budućnosti u kojoj se napunjen filter može jednostavno da isprazni preko stanice za punjenje dok se automobil puni. Automobil trenutno može da pređe 320 kilometara prije nego što se filter napuni.
Zem je naravno električni automobil, tako da je inherentno neutralan ugljeniku, dok ga hvatanje CO2 iz atmosfere čini ekstra održivim, a studenti su takođe razvili softver koji će pratiti celokupnu proizvodnju vozila, uključujući snabdjevanje materijala i proizvodnju dijelova, kako bi se osiguralo da je cijeli proizvodni proces ugljenično neutralan.
(TU/e)