Bespilotni borbeni avion „Bayraktar Kizilelma“ bi trebalo da ima uzletnu težinu od šest tona i moći će da ostane u vazduhu šest časova s radijusom misije od 926 kimometara
Razvijajući bespilotnu letjelicu Bayraktar TB2, koji predstavljaju radikalnu promjenu u ratnoj tehnologiji, Baykar je iza sebe ostavio važnu fazu u svojim studijama bespilotnih borbenih aviona, a prvi prototip takvog aviona „Bayraktar Kizilelma“ je već ušao na integracijsku liniju.
Ovaj turski bespilotni borbeni avion proizvodi i razvija turska kompanije Baykar Makine.
„Bayraktar Kizilelma“ će u budućnosti svojim mogućnostima agresivnih manevara i naprednom vještačkom inteligencijom biti među najjačim elementima bezbjednosnih snaga na bojnom polju, tvrde u kompaniji.
Baykar planira da prvi probni let bespilotnog borbenog aviona Bayraktar Kizilelme bude 2023. godine.
Uzletna masa šest tona
„Bayraktar Kizilelma” (crvena jabuka), koji će zahvaljujući niskom radarskom tragu uspješno obavljati i najzahtjevnije zadatke, trebalo bi da ima uzletnu težinu od šest tona.
“Bayraktar Kizilelma”, imaće mogućnost slijetanja i polijetanja na brodovima s kratkim uzletno-sletnim stazama, poput broda TCG Anadolu, koji je Turska izgradila i trenutno provodi testove.
📢 Muharip İnsansız Uçak Sistemimizin (MİUS) ilk prototipinin üretim geliştirme modeli entegrasyon hattına girdi.
🔴 İnsansız savaş uçağı projemizin adı Bayraktar #KIZILELMA oldu. 🍎
Vatanımıza, milletimize hayırlı ve uğurlu olsun…#MilliTeknolojiHamlesi ✈️🚀🍎🌍🇹🇷 pic.twitter.com/N97kDhdpUD
— BAYKAR (@BaykarTech) March 12, 2022
“Bayraktar Kizilelma”, koji je sposoban da vodi vazduh-vazduh borbu poput borbenih aviona s ljudskom posadom s agresivnim manevrima, ovom će sposobnostima da promijeni ravnotežu na bojnom polju, za razliku od bespilotnih letjelica koje su razvijene domaćim i nacionalnim resursima i koje imaju veliki utjecaj u svijetu .
Avion će koristiti svu municiju koju su razvili turski inženjeri, a planirana nosivost mu je od 1.500 kilograma.
Bayraktar Kizilelma trebalo bi da može da ostane u vazduhu šest časova s radijusom misije od 500 nautičkih milja (926 kilometara).
Kompanija Baykar uspjela je Tursku da učini jednom od rijetkih zemalja sposobnih za razvoj bespilotnih letjelica u ofanzivnoj klasi, javlja Anadolija.
(Anadolija)