Bioprintanje ili bioštampanje je proces upotrebe 3D štampača za stvaranje živih ćelija, već dugo je obećavajuća tehnologija za medicinske procedure. Ima potencijal da uvede revoluciju u hirurgiju i lečenje, omogućavajući ljekarima da kreiraju organe i tkiva od nule, pa čak i da poprave oštećena na neinvazivan način. Iako je tokom godina razvijeno mnogo različitih pristupa, F3DB 3D bioprinter Univerziteta Novog Južnog Walesa ističe se svojom jedinstvenom fleksibilnošću i potencijalom da se koristi kao alat sve u jednom.

F3DB je revolucionarni 3D bioprinter koji kombinuje meku robotsku ruku i fleksibilnu glavu za štampanje sa minijaturnom kamerom kako bi hirurzima pružio pregled zadatka u realnom vremenu. Njegova ruka sa tri stepena slobode i glava za štampanje mogu se koristiti za sklapanje i slojeve organskog materijala direktno na organe ili tkiva, dok mlaz raspršuje vodu na ciljno područje, a mlaznica za štampanje može se udvostručiti kao električni skalpel. Ovaj multifunkcionalni pristup mogao bi jednog dana zamijeniti velike operacije ili uklanjanje organa, čime bi minimalno invazivne operacije postale stvarnost.

 

F3DB 3D bioprinter već testiran na više različitih materijala

 

F3DB je već testiran na nizu materijala, od ne-biomaterijala poput čokolade i tekućeg silikona do bubrega svinje i staklene površine u umjetnom debelom crijevu. Istraživački tim je vidio rast stanica u svim svojim testovima, pokazujući da F3DB ima potencijal da se razvije u endoskopski alat sve u jednom za procedure endoskopske submukozne disekcije. Tim vjeruje da je uređaj pun potencijala, ali su potrebna dodatna testiranja prije nego što može da uđe u stvarni svijet.

“Vidjeli smo kako ćelije rastu svaki dan i povećavaju se za četiri puta sedmog dana, posljednjeg dana eksperimenta”, rekao je Thanh Nho Do, ko-vođa tima i viši predavač na UNSW-ovoj Visokoj školi za biomedicinsko inženjerstvo. “Rezultati pokazuju da F3DB ima snažan potencijal da se razvije u endoskopski alat sve u jednom za procedure endoskopske submukozne disekcije.”

Sljedeći koraci će se fokusirati na proučavanje upotrebe F3DB-a na životinjama i, na kraju, ljudima. Prema Thanh Nho Dou, ko-vođi tima i višem predavaču na Visokoj školi biomedicinskog inženjerstva UNSW-a, ovo bi moglo potrajati pet do sedam godina. Kada bude spreman za ispitivanje na ljudima, komercijalizacija bi mogla biti samo formalnost. Iako je F3DB još uvijek u fazi razvoja, nema sumnje da ima potencijal da revolucionira hirurgiju i liječenje svojim neinvazivnim pristupom.

Bioprinting postoji već nekoliko godina, a njegov potencijal za medicinska otkrića je neosporan. Razvoj F3DB 3D bioprintera dodatno učvršćuje ovaj potencijal, jer bi njegova jedinstvena fleksibilnost i multifunkcionalni pristup mogli biti ključ za revoluciju u hirurgiji i liječenju. Dok je tehnologija još u povojima, istraživački tim sa Univerziteta Novog Južnog Velsa pomera granice 3D bioštampanja, a budućnost minimalno invazivnih operacija izgleda svetlija nego ikad.

(ITmixer / Engadget / Wiley Online Library / IEEE Spectrum)

 

Dopada vam se  IT-mixer? Podržite nas putem društvenih mreža na linkovima ispod. Lajkujte našu stranicu na Facebooku, budite informisani u svakom momentu.