Prva svjetska električna lokomotiva na baterije počela sa radom u Pitsburgu

 

Električna lokomotiva na baterije FLXdrive je značajan prvi korak ka održivosti u željezničkom transportu i  industriji, koja je odgovorna za oko četvrtinu svih američkih transportnih emisija gasova. Nažalost, to je još uvek samo prvi korak u veoma dugom procesu.

Wabtec kaže da baterija od 7 FLXdrive-a ima „100 puta veću snagu i energiju“ od Tesle. To je impresivan proizvod i označava zanimljivu promjenu za željezničku teretnu industriju.

Do ovog trenutka, željezničke kompanije su skoro jednostrano podržavale industriju fosilnih goriva. Kompanije za ugalj, održavale su željeznice u životu u vrijeme kada polu-autonomni kamioni i druga vozila dominiraju svijetom transporta.

Međutim, željezničke kompanije su u ironičnoj poziciji. Sve više i više preduzeća nastoji da postane neutralno u pogledu ugljenika, povećavajući potražnju za održivim transportom.

Ako vozovi tamo mogu da stignu prvi, mogli bi da postanu popularnija opcija transporta od kamiona, preokrenuvši dugogodišnji trend zbog kojeg su se željezničke kompanije oslanjale na industriju fosilnih goriva.

Tehnološki službenik kompanije Wabtec, Erik Gebhart je izjavio: “Ako dekarbonizujemo sve lokomotive i smanjimo broj kamiona, stići ćemo tamo gdje bi trebalo da budemo”.

Wabtec-ove električne lokomotive na baterije ipak neće još zamijeniti dizel vozove. Iako su ovi vozovi prilično moćni, oni ne mogu sami da pređu cijelu dužinu SAD. Dizel je oko 27 puta energetski gušći od litijum-jonskog goriva, pa je za sada FLXdrive samo jednostavno sredstvo za smanjenje emisije lokomotiva.

Kompanije koje kupe FLXdrive postaviće ga između dve ili tri dizel lokomotive, čime će cio voz efikasno postati hibridno vozilo. Dok voz koči, njegove baterije će se puniti. To će dovesti do impresivnog smanjenja potrošnje goriva za 30%.

Posljednja napomena – za elektrifikaciju voza nisu potrebne baterije, međutim vođenje dalekovoda pored željezničkih pruga, koje često prolaze kroz udaljena područja, zahtijevalo bi tonu nove infrastrukture.

(Reviewgeek)

https://www.youtube.com/watch?v=zIgmNOxa5aI

 

Dopadaju vam se tekstovi na IT-mixer.com? Podržite nas putem društvenih mreža na linkovima ispod. Lajkujte našu stranicu na Facebooku, budite informisani u svakom momentu.