Rybinsko brodogradilište i koncern Kalašnjikov demonstrirali su porinuće na led ruske lebdjelice (hoverkraft) „Haska-10“ projekta 03660
Kompanija Rybinsko brodogradilište lansirala je hoverkraft Haska-10 na ledenu površinu akumulacije Rybinsk, čime je pokrenut cijeli ciklus ispitivanja koji će započeti privezom i završiti isporukom. Ovo saopštava pres služba koncerna Kalašnjikov.
Ovog mjeseca na akumulaciji Rybinsk počela su ispitivanja hoverkrafta sa fleksibilnim skegovima (SVPGS) projekta 03660 „Haska-10“. Plovilo je predviđeno za civilni transport, ali interesovanje za ovaj projekat pokazuje i mornarica. Fleksibilni skegovi – gumeno-tkanini cilindri velikog izduženja – pričvršćeni su za bočne strane trupa plovila. To je prvi put urađeno u Rusiji na brodovima ovog deplasmana.
Plovilo se samostalno spustilo na ledeni pokrivač rezervoara maksimalnom brzinom od 30 čvorova, nakon čega je izvršilo polukružno zaokret, vratilo se i iskrcalo. Kako je objašnjeno u koncernu, Haska-10 počinje punopravna testiranja.
Početak testiranja ovog plovila prijavljen je još 2022. godine, ali su bili potrebni dodatni radovi na njemu i fino podešavanje. Navodno, svi radovi su završeni. Brod razvija brodogradilište Rybinsk u saradnji sa Državnim naučnim centrom Krilov po nalogu Ministarstva industrije i trgovine Rusije u okviru programa „Razvoj brodogradnje i tehnologije za razvoj odobalnih polja za 2013-2030.
Deklarisana nosivost je 10 tona, posada je 3 osobe, ukupan broj ljudi na brodu je 12, autonomija je 3 dana, domet krstarenja je 400 milja. Ukupna širina/dužina – 13,6 /23,7 metara, visina – 7,9 metara, ukupna zapremina – 46,2 tone, snaga glavnog motora – 2 x 1500 KS.
Šta je hoverkraft?
U svijetu je usvojena engleska složenica hoverkraft (hovercraft). Ova riječ je teško bukvalno prevodiva jer se sastoji od pridjeva lebdjeći i imenice koja ima više značenja – craft: vještina, zanatstvo, ali i predmet, aparat, plovilo po vodi. Ovom prilikom srpski jezik je našao odličnu zamjenu za stranu riječ, a to je lebdjelica.
Ne zovu je svi hoverkraft; Rusi je zovu Sudno na vozdušnoй poduške (brod na vazdušnom jastuku), Francuzi Aéroglisseur, Nemci Luftkissenfahrzeug, a Španci Aerodeslizador. Reklo bi se da smo mi našli najbolju riječ za ovo neobično vozilo. Ne vjerujemo da ima nekoga ko ne zna kako izgleda ovo sredstvo, ali da podsjetimo po čemu se ono razlikuje od točkaša, guseničara, brodova…
Na ogroman ”jastuk” od specijalne gume u kome se nalazi vazduh koji se posebnim putem potiskuje ka tlu, nadograđena je struktura klasičnog brodsko-transportnog sredsva (kabine, motorni pogon, oprema, oružje, itd). Za kretanje koristi zakon akcije i reakcije potiskujući se vazduhom.
Postoje više vrsta lebdjelica. Osnovna podjela je po načinu ostvarivanja kretanja. Postoje statički (stvarani ventilatorom) i dinamički (koji se pokreću povećanjem pritiska vazduha na podlogu).
Prednosti
Brzina i mogućnost prelaska s jedne na drugu površinu (s vode na obalu) bez prethodne pripreme. *Korišćenje ne zavisi od meteoroloških uslova, jer mogu da se kreću i po ledu, što je u značajnom dijelu severne polupopte veoma značajno (Kanada, SAD, Rusija, skandinavske zemlje). U zavisnosti od veličine plovila, mogu se savladavati prepreke od 0,4 do jednog metra, forsirati kraći usponi (obale) s nagibom i do 40°.
Pošto se hoverkraft kreće na vazdušnom jastuku, samo djelimično dodirujući površinu, on je energetski veoma efikasan jer ne troši dodatnu energiju pri savladavanju morskih struja, brzaka na rijekama, itd.
Nedostaci
Glavni nedostatak ovakvog prevoza je relativno visoka cijena u proizvodnji i eksploataciji. Složena konstrukcija i uslovljenost balansiranja tereta (kao u avijaciji) značajno otežavaju upotebu. Pored potrošnje, vlasnik vozila mora da brine i o stanju jastuka, tzv. ”suknje”, koja se vremenom haba jer je izložena raznim naprezanjima.
Još veće ograničenje je samo kretanje u vjetrovitim uslovima! Kada se kreće protiv vjetra, za razliku od klasičnih brodova ili hidroglisera, degradiraju se aerodinamička svojstva lebdjelice. Pri brzini vjetra od 12-15 metara u sekundi lebdjelica je neupotrebljiva. Postoji još jedan problem koji nije zanemarljiv: to je velika buka usljed upotrebe propelera.
Sve ono što otežava građansku, komercijalnu upotebu, nije smetalo i ne smeta vojsci. Ona je veoma brzo našla mjesto u stroju za ovakve mašine jer, teorijski, ne bi trebalo da postoji mjesto na koje oružane snage ne mogu da stignu. Močvare, led, isprjesecano zemljište, jezera, bare, priobalje, najlakše se bez presjedanja u drugo sredstvo savladavaju upravo ovakvim vozilima.
Lebdjelice su prilično bučne, a konstrukcija je izložena i veoma osjetljiva na udare. Stoga se desantima pomoću ovih plovila pristupa tek kada je borbena prostorija obezbjeđena, ili je u potpunosti isplaniran faktor iznenađenja.
(IT mixer)