Inicijativa SOLARIS u orbiti planira izgradnju solarnih elektrana koje će bežično isporučivati energiju na Zemlju i dopunjavati proizvodnju energije koju obezbjeđuju već postojeći obnovljivi izvori
Sunčeva energija sakupljena iz dubina svemira mogla bi jednog dana napajati Zemljane, tvrde stručnjaci ESA, koji u okviru inicijative SOLARIS počinju da rade na razvoju tehnologija potrebnih za izgradnju prve svemirske solarne elektrane.
Jedna od ovih tehnologija, bežični prenos energije, nedavno je demonstrirana uživo pred publikom u Nemačkoj.
Demonstracija je održana u Erbasovoj fabrici inovacija X-Works u Minhenu. Tamo se energija prenosila uz pomoć mikrotalasa između tačaka koje predstavljaju ‘Kosmos’ i ‘Zemlju’ na udaljenosti od 36 metara.
Dobijena energija je iskorišćena za osvjetljavanje minijaturnog grada, proizvodnju vodonika i prvo bežično hlađenje limenke piva.
Radna verzija svemirske solarne elektrane biće monumentalan projekat. Za početak, moraćemo da napravimo veliki satelit u orbiti koji će prikupljati sunčevu energiju 24 sata dnevno i slati je mikrotalasima niske gustine do prijemnika na zemlji. Prijemnici i sateliti moraće da budu široki najmanje nekoliko kilometara da bi mogli da stvaraju i šalju/prime energiju koju proizvodi prosječna nuklearna elektrana.
Realizacija ove optimistične vizije će zahtjevati tehnološki napredak u proizvodnji i konstrukciji u svemiru, konstrukciju uz pomoć robota, kao i visokoefikasne fotonaponske panele, elektroniku visoke energije i proizvodnju visokofrekventnog zračenja.
Istraživanje, dalje, mora da potvrdi benigni uticaj mikrotalasa na ljude i životinje, kao i kompatibilnost sa već postojećim satelitima.
Incijativa SOLARIS će prvi put biti predstavljen evropskim ministrima na ministarskom nivou 22. i 23. novembra, kako bi se državama članicama EU pružio detaljniji opis budućeg uvođenja svemirske solarne energije kao čistog i univerzalno dostupnog dodatka za već postojećih obnovljivih izvora energije.
Uz pomoć ove tehnologije, zaključuje ESA, Evropa bi mogla biti dovedena do nulte stope emisije do sredine vijeka.
(Tportal)