Na mnogo načina znamo više o dubokom svemiru milijardama milja daleko od naših dubokih okeana ovdje na zemlji. Posmatrano je samo 5% okeana, a da bi to popravili, inženjeri MIT-a su napravili podvodnu kameru bez baterije kako bi istraživanje dubokog mora podignulo na viši nivo.

Opšti cilj je paziti na okoliš i označiti slučajeve zagađenja i štete od klimatskih promjena. Trajanje fotoaparata može ostati pod vodom bez ikakve podrške je najvažnije jer je zamjena baterije skupa.

Kako bi zaobišli ovo, istraživači MIT-a pretvaraju ambijentalnu buku okeana (zvučnu energiju) u električnu energiju koja je dovoljna da snimi fotografije u boji i bežično ih prenese bez baterije. Takve mogućnosti omogućavaju istraživačima da ispuste kameru na mjestima gdje je ne moraju redovno vraćati, čime se povećavaju šanse za pronalaženje novih vrsta.

Energiju prikupljaju piezoelektrični materijali koji pretvaraju bilo koju silu koja se na njih primjenjuje u električnu energiju. Nakon što se prikupi dovoljno energije, može se osloboditi i koristiti za snimanje i prenos fotografija.

Komunikacijski sistem također ima koristi od piezoelektričnih materijala koji koriste tehniku ​​povratnog raspršivanja koja je mnogo reda veličine (hiljade puta) energetski efikasnija od standardnih mrežnih tehnologija. U suštini, umjesto da emituje energiju za prenos signala, uređaj odražava okolnu energiju (ili ne) da emituje digitalne 0 i 1 signale.

Do sada, kamera može emitovati 40 metara pod vodom, što se ne kvalifikuje kao „duboki okean“, ali se mnogo radi na proširenju ove mogućnosti. Stvaranje podvodne kamere bez baterije je izuzetan tehnički podvig. Natjerati da radi sve dublje je sljedeći nivo.

(mit.edu)

 

 

Dopada vam se  IT-mixer? Podržite nas putem društvenih mreža na linkovima ispod. Lajkujte našu stranicu na Facebooku, budite informisani u svakom momentu.