Osnivač WikiLeaksa Julian Asanž pušten je iz zatvora nakon što je pristao priznati krivicu za kršenje Zakona o špijunaži. Vijest je objavio WikiLeaks na svom nalogu na X-u (nekadašnjem Twitteru), gdje su takođe objavili video koji prikazuje Asanža kako ulazi u avion na aerodromu Stansted. Asanž je pušten uz kauciju od strane Višeg suda u Londonu, a očekuje se da finalizira dogovor o priznanju krivice u sudnici u Sjevernim Marijanskim Ostrvima 26. juna.
Pismo Ministarstva pravde SAD, koje je dobio Washington Post, otkriva da će Asanž priznati krivicu za „zavjeru radi nezakonitog pribavljanja i širenja povjerljivih informacija vezanih za nacionalnu odbranu Sjedinjenih Država.“ Nakon sudskog postupka, Asanž će se vratiti u Australiju, svoju matičnu zemlju. Prema izvještajima CBS Newsa, tužioci Ministarstva pravde SAD preporučili su kaznu od 62 mjeseca, ali pošto je Asanž već proveo više od pet godina u britanskom zatvoru, neće provesti dodatno vrijeme u zatvoru u SAD.
JULIAN ASSANGE IS FREE
Julian Assange is free. He left Belmarsh maximum security prison on the morning of 24 June, after having spent 1901 days there. He was granted bail by the High Court in London and was released at Stansted airport during the afternoon, where he boarded a…
— WikiLeaks (@wikileaks) June 24, 2024
Dok je bio glavni urednik WikiLeaksa, Asanž je objavio povjerljive američke dokumente koje je pribavio uzbunjivač i bivši obavještajni oficir američke vojske Chelsea Manning, otkrivajući detalje o ratovima u Afganistanu i Iraku. 2010. godine Švedska je izdala nalog za hapšenje Asanža zbog optužbi za seksualni napad, koje su kasnije povučene 2017. godine.
Nakon što je izgubio žalbu protiv naloga, Asanž je potražio azil u Ambasadi Ekvadora u Londonu, gdje je živio sedam godina prije nego što je izbačen. Tadašnji predsjednik Ekvadora Lenín Moreno opisao je Asanžov azil kao „neodrživ i više neizvodljiv“ zbog njegovog „nekulturnog i agresivnog ponašanja.“ Londonska Metropolitanska policija ga je potom uklonila iz ambasade i uhapsila po nalogu za izručenje SAD.
WikiLeaks je naveo da je Asanž napustio maksimalno obezbijeđeni zatvor Belmarsh nakon „1.901 dana.“ Organizacija je pripisala zasluge za postizanje dogovora o priznanju krivice „globalnoj kampanji“ „zagovornika slobode štampe, zakonodavaca i lidera iz različitih političkih spektra“ koji su omogućili „duge pregovore sa Ministarstvom pravde SAD.“